Atak nożownika w Londynie – kilka dni temu opuścił więzienie

Atak nożownika

Atak nożownika w Londynie! Do tragicznych wydarzeń doszło wczoraj, w południowej części stolicy Wielkiej Brytanii. Służby określiły to zdarzenie jako „incydent o charakterze terrorystycznym”. Ponadto, napastnik zaledwie kilka dni temu wyszedł z więzienia. Został zastrzelony przez funkcjonariuszy policji.

Incydent o charakterze terrorystycznym

Wczoraj w południowej części Londynu, na jednej z głównych ulic Streatham w dzielnicy Lambeth, około godziny 14 miał miejsce atak nożownika. Mężczyzna najpierw wszedł do sklepu, a następnie zaczął napadać na przypadkowe osoby. Później wyszedł na ulicę i zaatakował kobietę. Warto zaznaczyć, że zaraz po tym incydencie policja oddała strzały. Wówczas jeden z funkcjonariuszy śmiertelnie postrzelił napastnika. Świadkowie całego zdarzenia relacjonują, że ewidentnie było słychać trzy strzały. Ponadto, służby określiły zamach jako „incydent o charakterze terrorystycznym”. Trzy osoby zostały ranne, a stan jednej z nich zagraża życiu.

 

Napastnikiem okazał się być 20-letni mężczyzna, który dodatkowo miał przy sobie atrapy materiałów wybuchowych. Żeby tego było mało, napastnik pod koniec stycznia został przedterminowo zwolniony z więzienia. Warto zaznaczyć, że odbył on jedynie połowę swojego wyroku, czyli 1,5 roku za rozpowszechnianie publikacji terrorystycznych. Służby potwierdziły, że niedzielny napad miał również charakter terrorystyczny, związany z islamizmem.

ZOBACZ TAKŻE: KOLEJNA TRAGICZNA DOBA KORONAWIRUSA – CORAZ WIĘCEJ OFIAR, ALE TEŻ CORAZ WIĘCEJ WYZDROWIEŃ

Kolejny zamach, za który odpowiedzialna jest osoba zwolniona przedterminowo z więzienia

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii zapowiedział dokładne sprawdzenie warunków przedterminowych wyjść z więzienia. Okazuje się bowiem, że nie jest to pierwszy przypadek, kiedy więzień po wyjściu na wolność ponownie dopuścił się czynów zakazanych. Chodzi tutaj konkretnie o akty terroryzmu.

Warto wspomnieć, że pod koniec listopada 2019 roku również doszło do ataku nożownika podczas seminarium na temat reintegracji skazanych. Napastnikiem ponownie okazała się osoba, która została warunkowo zwolniona z więzienia. Zabił wówczas 2 osoby, a sam został postrzelony przez funkcjonariuszy policji. Ponadto, w zatrzymaniu zamachowca pomógł m.in. Polak, który walczył z mężczyzną za pomocą kła narwala.

Dodatkowo burmistrz brytyjskiej stolicy Sadiq Khan napisał: „Terroryści próbują podzielić nas i zniszczyć nasz sposób życia – tu, w Londynie. Nigdy nie pozwolimy, by im się to udało”.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.