Emmanuel Macron w Polsce – Prezydent Francji u Andrzeja Dudy

Emmanuel Macron w Polsce – Prezydent Francji przyjechał dziś rano i rozpoczął dwudniową oficjalną wizytę w naszym kraju. W południe przed Pałacem Prezydenckim przywitał go Andrzej Duda.

 

Emmanuel Macron w Polsce

Rozpoczęła się właśnie dwudniowa oficjalna wizyta Prezydenta Francji w Polsce. Samolot z Emmanuelem Macronem wylądował w Warszawie w poniedziałek przed południem. Gościa przywitał Andrzej Duda, szef MSZ Jacek Czaputowicz oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Pierwszym punktem wizyty są rozmowy obu prezydentów. Po nich odbędą się rozmowy plenarne i wspólna konferencja prasowa. Będzie także wspólne śniadanie. Natomiast następnie Emmanuel Macron spotka się między innymi z Mateuszem Morawieckim oraz marszałkami Sejmu i Senatu – Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim. Z kolei wieczorem Emmanuel Macron spotka się ze społecznością francuską w Warszawie oraz intelektualistami i środowiskami kulturalnymi.

 

Drugi dzień wizyty

We wtorek – drugiego dnia wizyty Prezydenta Francji w Polsce – przywódca pojedzie do Krakowa gdzie zwiedzi Zamek Królewski na Wawelu. Natomiast na Uniwersytecie Jagiellońskim wygłosi wykład dotyczący relacji polsko-francuskim oraz wizji Unii Europejskiej

 

Wizyta Emmanuela Macrona w Polsce

Trwająca wizyta Emmanuela Macrona w Polsce jest pierwszą jego wizytą w naszym kraju. Razem z nim do Polski przyjechali: minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire, minister do spraw sił zbrojnych Florence Parly i minister do spraw transformacji ekologicznej Elizabeth Borne. Polska jest 21. krajem ze wszystkich 27 państw Unii Europejskiej odwiedzonym przez Emmanuela Macrona.

 

Po co Emmanuel Macron przyjeżdża do Polski?

Zdaniem szefa gabinetu prezydenta – Krzysztofa Szczerskiego – dzień odwiedzin francuskiego prezydenta nie jest przypadkowy. Jest to bowiem pierwszy dzień po brexicie. Dialog polsko-francuski jest zatem niezbędny aby Unia Europejska mogła dobrze funkcjonować i podejmować długofalowe decyzje, które będą miały pozytywny wpływ na nasze kraje. Nie bez przyczyny bowiem wśród najważniejszych tematów spotkania prezydenta Polski i Francji są: przyszłość NATO i relacji transatlantyckich, również w kontekście Unii Europejskiej.

 

Program wykonawczy do partnerstwa strategicznego

Jednym z powodów wizyty Emmanuela Macrona w Polsce jest także program wykonawczy do partnerstwa strategicznego. Z założenia ma to być wieloletni program współpracy polsko-francuskiej. Prawdopodobnie plan taki będzie podpisany właśnie w czasie tej wizyty.

Źródło zdjęcia: rmf24

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.