Jak oszczędzać na paliwie? Zobacz sprawdzone metody!

Jak oszczędzać na paliwie? Aktualne ceny za benzynę i diesla często zwalają z nóg. A może być jeszcze gorzej! Zobacz sprawdzone metody, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze w tej materii. 

Kontroluj spalanie w swoim pojeździe!

Na kontrolę spalania paliwa w samochodzie ma wpływ naprawdę wiele czynników, a stosując się do zasad choć części z nich, efekty zauważymy natychmiast. Przede wszystkim przed kupnem samochodu, warto zaznajomić się z raportami spalania. Im bardziej ekonomiczny wóz kupimy, tym mniej będziemy płacić za zalewanie baku. Jeśli natomiast lubimy sportową, agresywną jazdę i auta do tego przystosowane – ten poradnik nie jest odpowiednim dla nas miejscem.

Pomocne będzie też przewidywanie drogowych sytuacji. Najwięcej paliwa spalamy stojąc w korkach i powoli poruszając się o kilka metrów. Nie hamujmy wtedy gwałtownie. To samo tyczy się przyspieszania. Starajmy się o jak największą płynność jazdy – nawet w korku. Średnie spalanie powinno wtedy nie być aż tak zatrważające, jak zwykle ma to miejsce. Spokojna i płynna jazda to klucz do sukcesu.

System start-stop

To dość kontrowersyjna kwestia – jest bowiem tyle samo zwolenników, co przeciwników systemu start-stop. Dla wielu jest zwyczajnie irytujący. Nie zmienia to jednak faktu, że ma wydatny wpływ na oszczędności jeśli chodzi o spalanie. Korzystanie z systemu jest jednak możliwe raczej wyłącznie w nowszych autach. Nie wszystkie pojazdy w tą funkcję są wyposażone. Z kolei indywidualne gaszenie silnika na każdych światłach może przynieść wręcz odwrotne skutki. Gdy jednak wpakujemy się w ogromny korek, który nawet nie próbuje posuwać się do przodu – wtedy zwyczajnie zgaśmy silnik. To samo rozwiązanie stosuje się na zamkniętych przejazdach kolejowych.

Klimatyzacja i ogrzewanie – korzystaj z rozwagą!

Wielokrotnie zdarza się, że grzejemy w samochodzie mimo że wcale nie jest zimno. Bywają też sytuację, gdy pracuje klimatyzacja, mimo że wcale nie jest potrzebna. Powody są równe – roztargnienie to główny z nich. Pamiętajmy zatem, aby używać funkcji naszego wyposażenia z rozwagą. Ma to bowiem wpływ na spalanie. Podobna rzecz tyczy się podgrzewanych foteli – ale nie tylko. Każdy uruchomiony elektryczny dodatek będzie wpływał na ilość spalanego paliwa.

Dobre rozeznanie na rynku stacji paliw

Rzecz jakże oczywista! Nasza podpowiedź – zaplanuj jazdę tak, aby tankowań w weekendy. Na wielu stacjach benzynowych, cena paliw w weekendy jest nieco niższa niż w środku tygodnia. Dobrze planując przejechane kilometry, istnieje szansa, że nasz bak będzie opróżniał się właśnie w piątek wieczorem. Już wtedy stacje mogą nieco obniżać ceny paliw. Nie ma lepszego sposobu na oszczędzanie, niż wyszukiwanie dobrych okazji na stacjach. Są też specjalne aplikacje, które pokazują nam ceny paliw w okolicy. Wybierajmy najniższe, ale nie tankujmy tym samym na niepewnych stacjach. Jak oszczędzać na paliwie? Powyższe opcje powinny dać wiele pożytku!

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.