VPN – co to jest? Na czym polega? Dowiedz się!

VPN – co to jest? Pojęcia to ostatnio pojawia się bardzo często. Słyszy się o nim w telewizji, Internecie, a także w rozmowach o sieci. Jak działa? Co powinieneś o nim wiedzieć? Czy jest konieczny? Sprawdź!

VPN – co to jest?

VPN odpowiada za ochronę prywatności użytkowników w sieci. Dzięki niemu jesteśmy odporni na internetowe ataki, nikt nas także nie śledzi, a dostęp do sieci w pełnym wymiarze mamy w każdym zakątku świata. Niektóre definicje podają, że VPN to nic innego jak połączenie między sieciami lub siecią i użytkownikiem, które jest bezpieczne i szyfrowane. Umożliwia nam ono dyskretne przeglądanie Internetu – możemy poczuć się anonimowo. Jesteśmy też dzięki niemu odcięci od potencjalnych hakerskich ataków.

Każdy z naszych ruchów w Internecie można bardzo łatwo wytropić. Zakupy online, wycieczki – oznaczanie lokalizacji, przebywanie na ulubionych stronach tematycznych. Podobnych aktywności może być o wiele więcej. Jeśli komuś na tym zależy – o wszystkich danych dowie się bez problemu. Dowie się o miejscach, w których lubimy przebywać, a nawet gdzie mieszkamy. Pamiętajmy także o bankowościach internetowych.

Wirtualna sieć prywatna ogranicza pole widzenia naszych ruchów w sieci dla niepożądanych osób. Za wszystko odpowiada fałszywy adres IP a także szyfrowanie danych. Możemy poczuć się bezpieczniej i pewniej.

VPN w internecie

VPN – jak działa?

VPN zaciera niemal wszystkie ślady pozostawione przez nas w Internecie. O fenomenie opisywanego zjawiska mówi także oficjalna strona programu antywirusowego Avast. Podaje ona, że podczas korzystania z sieci za pośrednictwem bramy wirtualnej sieci prywatnej, źródłem połączenia nie jest nasz router. Gwarantuje to wspominane już bezpieczeństwo i anonimowość. Za pomocą wirtualnej sieci prywatnej, jesteśmy bardziej anonimowi i nieosiągalni.

Wirtualna sieć prywatna chorni cię nawet przed obserwacją ze strony twojego dostawcy Internetu – nie dostanie się on zatem do naszych danych. Będą one skutecznie zniekształcane i szyfrowane. Z kolei – jak wcześniej wspominano – nasz adres IP będzie bezpieczny, a my będziemy legitymować się adresem IP dostawcy usług VPN.

Jak zdobyć VPN?

VPN to usługa przeważnie płatna. Istnieje wiele serwerów wirtualnej sieci prywatnej, do których dostęp bez problemu można wykupić na odpowiednich stronach. Istnieją też rankingi poszczególnych sieci, które biorą pod uwagę wiele istotnych czynników wpływających na jej jakość. Ranking i recenzje poszczególnych VPN znajdziecie TUTAJ.

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.