Psy potrafią wykryć chorego na koronawirusa! Czy zwierzęta zastąpią testy?

Psy potrafią wykryć chorego

Psy potrafią wykryć chorego na koronawirusa! Zwierzęta znajdują osobę chorą na podstawie wąchanych próbek śliny. Co ciekawe, są skuteczne w aż 94%. Niemieccy naukowcy w dalszym ciągu testują nową metodę, natomiast na lotnisku w Helsinkach przyjęto już psy w celu znajdowania osób chorych.

Psy potrafią wykryć chorego na koronawirusa

Obecnie w naszym kraju dostępne są 3 rodzaje testów na koronawirusa: badanie genetyczne z materiału z wymazu z nosogardzieli, test antygenowy z materiału z wymazu z nosogardzieli i badanie krwi żylnej na obecność przeciwciał. Pierwsze dwie metody dają możliwość wykrycia wirusa w organizmie. Są proste w wykonaniu, a oczekiwanie na wynik testu jest stosunkowo krótkie. Najbardziej wiarygodnym badaniem jest badanie krwi na obecność przeciwciał. Ponadto dodatni wynik tego testu może również świadczyć o przebytej chorobie w przeszłości. Warto dodać, że Chińczycy testują już kolejną metodę wykrywania koronawirusa, w której wymaz pobierany jest z odbytu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Co ciekawe, niemieccy naukowcy wykorzystali do badań zwierzęta. Okazuje się, że psy potrafią wykryć chorego na koronawirusa i to z dokładnością 94%! 

Nasze badania wykazały, że wykrywanie jest niezawodne w 94%, a czasami nawet bardziej. Psy naprawdę wyczuwają zapachy osób zarażonych, zarówno pacjentów z objawami, jak i bezobjawowych – poinformował Holger Volk, dyrektor kliniki weterynaryjnej z Hanoweru.

ZOBACZ TAKŻE: PRZEŁOM! JEST POTENCJALNY LEK NA KORONAWIRUSA! MA SZEROKIE SPEKTRUM DZIAŁANIA!

Zwierzęta szkolone są pod względem wąchania ludzkiej śliny. Co więcej, na lotnisku w Helsinkach już pojawiły się psy, których zadaniem jest wyszukiwanie osób zakażonych koronawirusem.

 

Nie da się ukryć, że wyniki testów są niezwykle obiecujące, a skuteczność wysoka. Tego typu testy są zdecydowanie szybsze i prostsze w wykonaniu od obecnie wymaganych na lotniskach. Ponadto niewykluczone jest, że w niedalekiej przyszłości psy zostaną wykorzystywane do badań turystów.

źródło: nczas.com, twitter.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.