Kontrowersyjny test COVID-19 na lotniskach? Pobierany z…

Kontrowersyjny test COVID-19

Kontrowersyjny test COVID-19 to nowość wymyślona przez chińskich naukowców. Ich zdaniem wymaz pobierany z odbytu daje zdecydowanie wiarygodniejszy wynik od wymazu z gardła czy nosa. Metoda ta jest obecnie testowana na osobach przebywających na kwarantannie.

Kontrowersyjny test COVID-19 na lotniskach

Chińscy naukowcy opracowali zupełnie nowy test na obecność koronawirusa, który ich zdaniem, jest zdecydowanie bardziej dokładny od wymazu z gardła czy nosa. Mowa tu o „analnych” testach, które być może już niebawem zostaną wprowadzone na lotniskach.

Kontrowersyjny test COVID-19 nie wzbudza zbyt dużego zainteresowania wśród pacjentów, a wręcz przeciwnie. Obecnie nowa metoda jest testowana wśród osób przebywających na kwarantannie. Polega na włożeniu bawełnianego patyczka do odbytu na głębokość około 3-5cm, a następnie wielokrotnym obróceniu go. Chińscy naukowcy zapewniają, że wymazy z odbytu dają wiarygodniejsze wyniki niż wymazy z gardła czy nosa i planują wprowadzić je na lotniskach. Warto jednak podkreślić, że nie istnieją żadne dowody, że koronawirus rozprzestrzenia się przez układ pokarmowy. Co więcej, wielu naukowców nie przekonuje ta kontrowersyjna i mocno inwazyjna metoda.

ZOBACZ TAKŻE: KOLEJNY ZGON PO SZCZEPIENIU NA KORONAWIRUSA – ZNAMY SZCZEGÓŁY!

Przypomnijmy, że obecnie dostępne są 3 rodzaje testów na koronawirusa: badanie genetyczne z materiału z wymazu z nosogardzieli, test antygenowy z materiału z wymazu z nosogardzieli i badanie krwi żylnej na obecność przeciwciał. Pierwsze dwie metody dają możliwość wykrycia wirusa w organizmie, przy czym negatywny wynik testu wcale nie wyklucza zarażenia się nim. Ich zaletą jest prostota wykonania i krótki czas oczekiwania na wynik, jednak warto pamiętać, że test antygenowy ma zdecydowanie niższą czułość. Natomiast najbardziej wiarygodnym badaniem jest badanie krwi na obecność przeciwciał. Dodatni wynik tego testu może również świadczyć o przebytej chorobie w przeszłości.

 

źródło: turystyka.wp.pl, diag.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.