Najważniejsze wydarzenia w 2019 roku

Najważniejsze

Najważniejsze wydarzenia na świecie w 2019 roku. Brexit, walka z przypadkami pedofilii w Kościele, wybory parlamentarne, spłonięcie Katedry Notre Dame w Paryżu to jedne z najistotniejszych zdarzeń. Co jeszcze wydarzyło się w tym roku?

Zabicie dowódcy Państwa Islamskiego – Abu Bakr al-Baghdadiego

Prezydent USA Donald Trump poinformował, że przywódca Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakr al-Bagdadi nie żyje. Do sytuacji doszło w północno-zachodniej części Syrii. Mężczyzna wysadził się w powietrze, mając na sobie kamizelkę pełną materiałów wybuchowych. Wraz z nim zginął jego prywatny ochroniarz oraz trójka dzieci. Wydarzenia działy się podczas operacji amerykańskich sił specjalnych.

ZOBACZ TAKŻE: DOWÓDCA PAŃSTWA ISLAMSKIEGO ISIS NIE ŻYJE 

Szczyt NATO w Londynie

Dokładnie 3-4 grudnia w Londynie odbył się szczyt NATO. Powodem spotkania była 70. rocznica podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego, kiedy to pierwszy sekretarz generalny Hastings Lionel Ismay powiedział: „trzymać Rosjan z daleka, Amerykanów przy sobie, a Niemców pod kontrolą.” Szczyt NATO oprócz wielu ustaleń wniósł również niemały konflikt. Wszystko było wynikiem ostrych słów prezydenta Stanów Zjednoczonych – Donalda Trumpa oraz prezydenta Francji – Emmanuela Macrona. Obaj rządzący nie zgadzają się, aby Turcja była członkiem traktatu. Co więcej, Macron mówiąc o śmierci mózgu NATO obraził wielu partnerów.

ZOBACZ TAKŻE: SZCZYT NATO W LONDYNIE – 70. ROCZNICA PODPISANIA TRAKTATU PÓŁNOCNOATLANTYCKIEGO

Strajk generalny we Francji

Strajk generalny rozpoczął się 5 grudnia. Protestowali pracownicy sektora transportu, edukacji, strażacy, śmieciarze oraz adwokaci przeciwko reformie emerytalnej. Zamknięto szkoły, nie działało paryskie metro, a większość pociągów nie wyjechała na trasy.

ZOBACZ TAKŻE: STRAJK GENERALNY WE FRANCJI – ZAMKNIĘTO SZKOŁY 

Szczyt w Watykanie dotyczący walki z pedofilią

To pierwsze takie globalne wydarzenie w historii Kościoła. Udział w czterodniowym szczycie brali przewodniczący episkopatów z całego świata, zwierzchnicy katolickich Kościołów wschodnich oraz przełożeni generalni zakonów żeńskich i męskich. Polskę reprezentował wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu arcybiskup Marek Jędraszewski. Spotkanie zakończyło się 24 lutego.

Spotkanie dotyczące denuklearyzacji

27-28 lutego prezydent USA Donald Trump i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkali się na dwudniowym szczycie w Hanoi. Tematem rozmów była denuklearyzacja i perspektywy normalizacji stosunków dwustronnych, jednak przywódcy nie doszli do porozumienia.

Brexit

Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona zdecydowanie wygrała przedterminowe wybory do brytyjskiej Izby Gmin i będzie miała w niej bezwzględną większość. Skutkuje to opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię już 31 stycznia 2020 roku.

ZOBACZ TAKŻE: BREXIT PRZESĄDZONY – WIELKA BRYTANIA OPUŚCI UE 31 STYCZNIA

Pożar Katedry Notre Dame

Dokładnie 15 kwietnia w paryskiej katedrze Notre Dame wybuchł pożar. Ogień zniszczył świątynię, doprowadzając m.in. do zawalenia się XIX-wiecznej iglicy świątyni.

Wołodymyr Zełenski nowym prezydentem Ukrainy

Telewizyjny komik – Wołodymyr Zełenski zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich na Ukrainie. Pokonał urzędującego prezydenta Petro Poroszenkę.

Seria zamachów w Niedzielę Wielkanocną

W święta zamachowcy dokonali serii skoordynowanych ataków na kościoły oraz luksusowe hotele na Sri Lance. Do pierwszych sześciu eksplozji doszło w przeciągu 30 minut w trzech kościołach w Kolombo i dwóch innych miastach – Negombo i Batticaloa oraz w trzech luksusowych hotelach w Kolombo. Siódmy wybuch miał miejsce w niewielkim pensjonacie na przedmieściach Kolombo. Ósmy nastąpił w dzielnicy mieszkalnej Dematagoda, również na obrzeżach tego miasta. Dziewiąty miał być przeprowadzony na lotnisku, ale nie powiódł się. Łącznie zginęło 258 osób, a ponad 500 zostało rannych.

Wybory parlamentarne

Kolejne najważniejsze wydarzenie to wybory parlamentarne. Prawo i Sprawiedliwość zgromadziło 49,2% głosów, Koalicja Obywatelska 22,27%, SLD 10,88%, PSL 9,75%, a Konfederacja 6,62%.

ZOBACZ TAKŻE: WYBORY PARLAMENTARNE 2019 – PIS NA PROWADZENIU

Demonstracje w Hongkongu

Dokładnie 9 czerwca rozpoczęły się demonstracje w Hongkongu. W pierwszej manifestacji przeciw projektowi zmian w prawie, umożliwiających przekazywanie podejrzanych władzom Chin kontynentalnych wzięło udział ponad milion ludzi. Ponadto, trwają one w każdy weekend. Największe wrażenie mogła robić scena z 11 listopada, kiedy to policjant celował z pistoletu do manifestanta aż w końcu strzelił.

Szczyt Unii Europejskiej

Szczyt UE nominował Niemkę Ursulę von der Leyen na szefową Komisji Europejskiej, a premiera Belgii Charlesa Michela wybrał na przewodniczącego Rady Europejskiej.

Zniesienie wiz

Dokładnie 11 listopada Polska dołączyła do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program, VWP).

ZOBACZ TAKŻE: OD 11 LISTOPADA POLECIMY DO USA BEZ WIZ

Strajki klimatyczne

W 2,3 tys. miastach w 153 państwach odbyły się strajki klimatyczne na wezwanie ruchu społecznego Fridays for Future.

Impeachment Donalda Trumpa

Donalda Trumpa postawiono w stan oskarżenia. Jest to trzecia taka sytuacja w historii USA, kiedy Izba Reprezentantów przegłosowała impeachment prezydenta Stanów Zjednoczonych. Teraz Senat zadecyduje o usunięciu Trumpa z urzędu prezydenta.

ZOBACZ TAKŻE: DONALD TRUMP POSTAWIONY W STAN OSKARŻENIA

Strajki w Iranie

Władze Iranu poinformowały o wprowadzeniu racjonowania benzyny oraz podwyżkach cen paliwa. Ponadto, rząd odciął dostęp do światowej sieci internetu, aby ukryć skalę panujących w kraju protestów, które są wynikiem podniesienia cen paliw od 50% do nawet 300%. To efekt narzuconych przez Stany Zjednoczone sankcji. Co więcej, prezydent kraju obwinia wrogów za zmiany zaistniałe w kraju. W efekcie wirtualną łączność ze światem straciło blisko 80 mln ludzi.

ZOBACZ TAKŻE: WŁADZE IRANU ODCIĘŁY INTERNET, ABY UKRYĆ SKALĘ PROTESTÓW

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.