Dowódca Państwa Islamskiego ISIS nie żyje

Dowódca ISIS nie żyje

Dowódca Państwa Islamskiego ISIS – Abu Bakr al-Baghdadi nie żyje! Do sytuacji doszło w sobotę w północno-zachodniej części Syrii. Mężczyzna wysadził się, mając na sobie kamizelkę pełną materiałów wybuchowych. Wraz z nim zginął jego prywatny ochroniarz oraz trójka dzieci. Wydarzenia działy się podczas operacji amerykańskich sił specjalnych.

„Zginął jak tchórz”

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w swoim oświadczeniu transmitowanym prosto z Białego Domu oficjalnie poinformował o śmierci Abu Bakr al-Baghdadi. Podczas poszukiwań jednego z najgroźniejszych terrorystów na świecie spekulowano, że może on przebywać w okolicach granicy iracko-syryjskiej. Dowódcę Państwa ISIS odnaleziono jednak w pobliżu Turcji, gdzie stracił życie. Jak twierdzi Trump: „zginął w wyniku operacji wojsk amerykańskich w Syrii. To była bardzo niebezpieczna misja.” Przebieg wydarzeń prezydent śledził na bieżąco w tzw. „situation room”, czyli pomieszczeniu, gdzie odbywają się tajne narady. Prezydent USA oznajmił:

Bandyta, który chciał tak bardzo zastraszać innych spędził swoje ostatnie chwile w całkowitym strachu, panice i obawie, będąc przerażonym amerykańskimi oddziałami idącymi po niego. Szef ISIS na koniec swojego życia miał płakać i ukryć się na końcu tunelu bez wyjścia, wysadził się w nim wraz z trójką dzieci, a po wybuchu tunel zawalił się. Zginął jak pies i tchórz.

Donald Trump podziękował za współpracę Rosji, Syrii, Turcji, Irakowi i syryjskim Kurdom, którzy byli tajnymi informatorami. Ponadto oznajmił, że to nie koniec amerykańskich działań. W planach mają zamiar zatrzymać jak największą ilość terrorystów tego nieuznawanego kraju.

ZOBACZ TAKŻE: KALIFORNIA W OGNIU! W USA OGŁOSZONO STAN WYJĄTKOWY

Kierował ISIS od 2010r.

Abu Bakr al-Baghdadi był przywódcą sunnickiej organizacji terrorystycznej Państwa Islamskiego oraz samozwańczym kalifem. Był dowódcą Państwa od 2010 roku, kiedy to IS było jeszcze gałęzią Al-Kaidy w Iraku. Pod koniec kwietnia w sieci umieszczono 18-minutowy filmik w którym Baghdadi groził śmiercią i więzieniem członkom ISIS. Co więcej obiecał, że dojdzie do kolejnych niebezpiecznych zamachów. 

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.