Od 11 listopada polecimy do USA bez wiz – poinformował Prezydent

Od 11 listopada polecimy do USA bez wiz – takie informacje przekazał Prezydent Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim. Dodatkowo, już dziś w Waszyngtonie ogłoszą oficjalny komunikat potwierdzający tę informację.  Prezydent podziękował również Donaldowi Trumpowi, który obiecał, że stanie się to do końca jego kadencji. 

Polecimy do Stanów bez wiz – oficjalne informacje

Prezydent Andrzej Duda przekazał dziś w Pałacu Prezydenckim informacje o zniesieniu wiz. Już od 11 listopada będziemy mogli polecieć tam na okres 90 dni bez potrzeby przechodzenia przez obowiązujące wcześniej procedury. Ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher przekazała Prezydentowi te informacje, dodatkowo wspominając, że jeszcze dziś w Waszyngtonie ogłoszą oficjalny komunikat.

Pani ambasador poinformowała mnie, że dzisiaj w Waszyngtonie zostanie ogłoszony oficjalny komunikat o tym, że Polska została przyjęta do programu bezwizowego i że bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych na okres do 90 dni w celach turystycznych i w celach biznesowych będzie możliwa od 11 listopada tego roku, a więc dosłownie za kilka dni

Warto pamiętać, że 90-dniowa podróż może mieć wyłącznie charakter turystyczny lub biznesowy. W dużej mierze na decyzję o dostaniu się Polski do programu bezwizowego mógł mieć niski procent odmów w procesie jej przyznawania.

Zamiast wiz B1/B2 aktualnie wystarczy nam autoryzacja ESTA. Pozwala na wielokrotne loty do USA przez okres 2 lat. Wniosek elektroniczny jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż spotkanie z konsulem. Z pewnością zaoszczędzenie czasu, natomiast pojawiające się tam pytania są takie same lub bardzo podobne do tych zadawanych podczas widzenia. Co jeszcze, koszt to jedyne 14 dolarów. Wcześniej należało zapłacić około 160 dolarów.

ZOBACZ TAKŻE: MATERIAŁ Z WŁÓKIEN BANANOWCA – ZAMIENNIK POLIESTRU

 

Takie rozwiązanie z pewnością ułatwi ruch turystyczny. Osoby, które będą chciały wyjechać na okres dłuższy niż 90 dni, będą przechodzić procedury tak, jak poprzednio, czyli spotkanie z konsulem plus kontrola na lotnisku.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.