Strajk generalny we Francji – zamknięto szkoły

Strajk generalny

Strajk generalny w całej Francji rozpoczął się w czwartek. Protestują pracownicy sektora transportu, edukacji, strażacy, śmieciarze i adwokaci przeciwko reformie emerytalnej. Zamknięto szkoły, nie działa paryskie metro, a większość pociągów nie wyjechała na trasy.

Protest przeciwko niższym emeryturom i dłuższej pracy

Pracownicy sektora publicznego obawiają się nowej reformy emerytalnej, która jest projektem prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Zmiany zmuszą Francuzów do dłuższej pracy, a co za tym idzie – niższych emerytur. Minister sportu zapowiedziała, że zamierza spotkać się ze związkami zawodowymi w celu rozładowania panującego napięcia. Związkowcy natomiast zapowiedzieli zablokowanie niektórych dróg szybkiego ruchu. W całej Francji ma odbyć się około 250 manifestacji.

Strajk ma być zabezpieczony przez około 6 tys. policjantów, których celem jest pilnowanie porządku. Główna demonstracja ma przejść ulicami Paryża. Według Associated Press, zamknięcie metra spowodowało ogromne korki w stolicy. Koleje SNCF poinformowały, że odwołano około 90% pociągów dużych prędkości i około 30% lotów krajowych linii Air France. Przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za zabytki Paryża, w tym wieży Eiffla, ostrzegli przed zakłóceniami związanymi ze strajkiem. Wielu turystów musiało z tego powodu odwołać swoje przyjazdy. Ponadto zamknięto również szkoły.

ZOBACZ TAKŻE: SZYMON HOŁOWNIA MA OGŁOSIĆ START W WYBORACH PREZYDENCKICH?

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.