Kody IBAN i SWIFT – co to jest i jakie są w różnych bankach

Kod IBAN i SWIFT co to jest? Są to kody potrzebne zazwyczaj kiedy chcemy wykonywać przelew za granicę lub przelew z konta zagranicznego. Wtedy pojawia się komunikat o podaniu takiego kodu. Gdzie go można znaleźć i jak wyglądają kody IBAN i SWIFT?

Kod IBAN – co to jest i jak go znaleźć?

Kod IBAN to po prostu międzynarodowy numer rachunku bankowego ( International Bank Account Number), który składa się z 28 znaków. Gdy chcemy wykonać przelew krajowy, numer rachunku bankowego (NRB) składa się z 26 znaków. Różnią się tym, że w przypadku numeru IBAN na początku rachunku dodaje się literki oznaczające skrót kraju (w przypadku Polski PL). W Niemczech na początku dodaje się DE a w Wielkiej Brytanii GB.

Kod SWIFT – co to jest?

Kod SWIFT co to właściwie jest? W przypadku tego kodu jest on inny dla każdego banku. To tak zwany identyfikator o charakterze międzynarodowym, który każdy bank posiadać musi. Składa się on z 8 lub 11 znaków. W Polsce używa się skrótu SWIFT, jednak zamiennie występuje również BIC. Kod SWIFT swoją nazwę wziął od nazwy instytucji, ułatwiającej zagraniczne przelewy (ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), czyli Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej.

Kody IBAN i SWIFT w poszczególnych bankach

Podsumowując, mamy dla Was listę banków i ich numery IBAN oraz SWIFT. Warto sprawdzić swój bank, jeżeli szykuje się wam jakiś przelew lub po prostu chcecie się dowiedzieć o nich czegoś więcej.

Raiffeisen Bank

PKO Bank Polski 

Nest Bank 

MBank

ING Bank Śląski

Idea Bank

Getin Bank

Eurobank

Deutsche Bank

Credit Agricole

Santander Bank

BPS Bank

Bank Pocztowy

BOŚ Bank

Pekao Bank

Millennium Bank

Citi Handlowy Bank

BGŻ BNP Paribas 

Alior Bank

Mamy nadzieję, że lista banków i wszystkie informacje się przydają oraz że większość waszych wątpliwości zostało rozwianych. Bardzo często jesteśmy proszeni o podanie kodów a tak naprawdę nie wiemy gdzie ich szukać, dlatego to rozwiązanie dla was.

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.