Ile kosztuje przedszkole? Ceny prywatnych placówek zwalają z nóg

Ile kosztuje przedszkole? Z tym pytaniem bardzo często mierzy się wielu świeżo upieczonych rodziców. Pojawienie się w domu dziecka to zawsze wydatki, a przedszkole to jeden z nich. Najwięcej rzecz jasna płaci się za prywatne placówki. Sprawdź, jakie ceny mogą one osiągać!

Ile kosztuje przedszkole publiczne

Jak mawia klasy – nie ma nic za darmo! Oczywiście koszty przedszkola publicznego nawet nie równają się z tymi, jakie trzeba zapłacić za prywatne. Mimo to także w tym wypadku należy zainwestować pewne pieniądze. Zanim to – do przedszkola publicznego trzeba się jeszcze dostać, a często słyszy się, że nie jest to wcale sprawa łatwa i oczywista.

Przepisy regulują system przedszkoli publicznych w sposób następujący: dzieci do lat 5 mają zapewnioną bezpłatną opiekę od godziny 08:00 do godziny 13:00 (a więc przez 5 godzin). Jeśli rodzice potrzebują, aby dziecko w przedszkolu zostało dłużej – za każdą dodatkową godzinę, muszą zapłacić symboliczną złotówkę. W niektórych regionach Polski rodzice jednak nie muszą wcale płacić za pobyt dzieci w tego typu placówkach. Najczęściej też opiekunowie nie muszą płacić za zajęcia dodatkowe.

Ceny wyżywienia w przedszkolu

Opłata pojawiają się już natomiast przy wyżywieniu. Na ich wielkość składa się wiele czynników. O wysokości opłat decyduje między innymi to, ile posiłków wykupimy dziecku, czy przedszkola ma własną kuchnię (może także korzystać z cateringu) oraz czy placówka znajduje się w dużym mieście. W dużych miastach bowiem wyżywienie może kosztować więcej. Podaje się, że takowa opłata średnio nie powinna przekraczać 10 złotych. Najmniejsze z kolej ceny zaczynają się od 4 złotych za dzień. 

Zwolnienie z opłat za przedszkole

Są indywidualne przypadki, gdy rodzina może być zwolniona z opłat przedszkolnych. Wiele zależy od jej sytuacji materialnej. Na ulgi mogą też liczyć rodziny wielodzietne, a także rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem.

Ile kosztuje przedszkole prywatne?

To pytanie nurtuje wielu rodziców. Trudno określić średnią cenę takiej przyjemności, wiele zależy bowiem od tego, co dana placówka oferuje. Generalnie rzecz ujmując, ceny potrafią jednak zwalić z nóg. Z bardzo drogich prywatnych przedszkoli słynie między innymi Warszawa.

Przedszkola prywatne mają bogatą gamę dodatkowych zajęć i często są profilowane. Mówi się, że ceny rozpoczynają się od 1 tysiąca złotych (czasami mniej) a sięgają nawet powyżej 2 tysięcy (za miesiąc). Do tego często dochodzą opłaty za wyżywienie, które nie są wliczone w czesne. Rodzic musi się też przygotować na tak zwane wpisowe (może wynieść kilkaset złotych).

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.