Farmaceuta może legalnie odmówić sprzedaży środków antykoncepcyjnych. Przyjęto nowelizację ustawy

Farmaceuta może legalnie odmówić

W czwartek Sejm przyjął nowelizację ustawy, która informuje, że farmaceuta może legalnie odmówić sprzedaży antykoncepcji barierowej. Mowa tu o takich środkach jak prezerwatywy, środki farmakologiczne, plastry, kapturki czy wkładki wewnątrzmaciczne. Pacjenci niejednokrotnie narzekali na utrudniony dostęp do środków antykoncepcyjnych, ponieważ aptekarze powoływali się na klauzulę sumienia. Od lat legalizacji odmowy domagało się Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich. 

Farmaceuta może legalnie odmówić sprzedaży środków antykoncepcyjnych

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o zawodzie farmaceuty wpłynął do Sejmu 3 lutego br. Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich od lat domagało się wprowadzenia zmian, dotyczących odmowy sprzedaży środków antykoncepcyjnych. Warto dodać, że wcześniej wielokrotnie odrzucano poprawki zgłaszane przez opozycję. Jak informuje tygodnik „Polityka”, ustawa umożliwia farmaceutom legalnej odmowy sprzedaży środków regulacji poczęć, czyli antykoncepcji barierowej. Mowa tu o środkach farmakologicznych, prezerwatywach, wkładkach wewnątrzmacicznych, plastrach antykoncepcyjnych czy kapturkach.

Ile zajmie Ordo Iuris opracowanie poradnika „Jak odmówić wydania wkładki domacicznej lub prezerwatyw z apteki”? Po odrzuceniu mojej poprawki ustawa to umożliwia – napisała posłanka Zawisza.

ZOBACZ TAKŻE: TADEUSZ RYDZYK WPADŁ W SZAŁ NA ANTENIE RADIA MARYJA. MOCNE SŁOWA W STRONĘ WIERNYCH!

Jak czytamy w „Polityce”:

Nowelizowany przepis poszerza też grupę, ze względu na której zdrowie i życie aptekarz może nie wydać prezerwatywy – teraz będą to pacjenci oraz tajemnicze „inne osoby”.

Głos w sprawie zabrał także Łukasz Zboralski, dziennikarz i redaktor portalu brd24.pl. 

Poseł farmaceuta Jerzy Przystajko poinformował, że pacjentki już dziś zgłaszają, że niektórzy aptekarze zniechęcają je do nabywania wkładek. Co więcej, coraz częściej dochodzi do sytuacji, kiedy zakup środków antykoncepcyjnych jest utrudniony.

Prezerwatywę można kupić w drogerii czy na stacji benzynowej, ale wkładka jest tylko w aptece. A odmowa jej wydania to rodzaj zawoalowanej klauzuli sumienia – podkreślił.

źródło: dorzeczy.pl, onet.pl, rynekaptek.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.