Ceny w 2020 roku pójdą w górę – sprawdź, o które produkty chodzi

Fakt, iż w kolejnym roku wiele produktów kupimy za większą sumę pieniędzy nie powinien nikogo dziwić. Ceny w 2020 roku pójdą w górę. Sprawdź, które produkty codziennego użytku zdrożeją i o ile. Niedawno pisaliśmy też o zmianach w cenach alkoholu i papierosów. Więcej informacji poniżej. 

Alkohol i papierosy droższe

Bardzo prawdopodobne, że ceny alkoholu i papierosów w przyszłości wzrosną. W trybie obiegowym przyjęto projekt, który przewiduje takie zmiany. W uzasadnieniu projektu czytamy:

Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie o podatku akcyzowym, których głównym celem jest realizacja działań w obszarze podatków. Projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie

Proponowane zmiany to 10% podwyżki cen. To znacznie więcej, gdyż na początku planowano 3 procentowy wzrost kosztów. Więcej dowiecie się w tym artykule

Ceny w 2020 roku pójdą w górę – za które produkty zapłacimy więcej?

Jak podaje Business Insider Polska, szykują się zmiany w cenach pewnych produktów codziennego użytku. Na rynku spożywczym najwięcej energii zużywa się na produkcję mleka i jego przetworów czy chleba. Jeżeli prąd pójdzie w górę (co również może się wydarzyć) zdrożeją wtedy produkty spożywcze.

ZOBACZ TAKŻE: IKEA Z KOLEKCJĄ ZA 0 ZŁ – PRZYPOMINA O ROZWADZE W BLACK FRIDAY

Cena chleba za kilogram może wzrosnąć z 3,7 zł do 4 zł, natomiast cena jednego litra mleka zmienić się może nawet o 20 groszy. Business Insider Polska zaznacza, iż obliczenia dokonano na podstawie cen największych sieci spożywczych, czyli tych najniższych rynkowych.

Ceny wyrobów papierniczych również pójdą w górę – nowe wydanie książki może być droższe nawet o 7 zł. W przypadku papieru toaletowego, cena wzrośnie od mniej więcej 4,6 zł do ponad 5 zł za opakowanie. W górnictwie również szykują się podwyżki, gdyż ceny ekogroszku za tonę aktualnie sięgają do 980 zł. W przyszłym roku może dojść nawet do ponad tysiąca zł.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.