Ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę – podwyżka akcyzy

alkohol i papierosy będą droższe

Ceny alkoholu i papierosów już niedługo pójdą w górę – takie założenia przewiduje projekt przyjęty przez rząd w trybie obiegowym. Chodzi o 10% wzrost kosztów. Póki co wysłano go do Sejmu, co wynika z informacji zamieszczonej na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Podwyżka podobno miała być niższa.

Ceny alkoholu i papierosów rosną – o jakiej podwyżce mowa?

Jak podaje tvn24, informacja podana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zakłada, iż w czwartek przyjęto w trybie obiegowym projekt, który przewiduje wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe. Dzięki tej zmianie do budżetu ma wpłynąć dodatkowe 1,7 mld złotych. W uzasadnieniu do projektu możemy przeczytać:

Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie o podatku akcyzowym, których głównym celem jest realizacja działań w obszarze podatków. Projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie

Proponowana zmiana dotyczy podwyżki 10 procentowej na alkohol (alkohol etylowy, piwo, wino) i papierosy (susz tytoniowy, wyroby tytoniowe czy wyroby nowatorskie). Jednak jest to więcej niż do tej pory planowano, gdyż wcześniej założono wzrost jedynie 3 proc. Miał on natomiast dać 1,15 mld złotych zysku do budżetu.

Zmiany mają wejść w życie już od 1 stycznia 2020 roku. Jak to się przedstawia w liczbach? Po pierwsze, wzrost ceny półlitrowej wódki to mniej więcej 1,14 zł (z VAT-em ok. 1,4 zł). Dodatkowo, w przypadku piwa cena półlitrowej puszki może wzrosnąć o około 5 groszy.

ZOBACZ TAKŻE: POWSTAŁO ZERO EURO – GDZIE JE DOSTAĆ?

Co w przypadku papierosów? Paczka (20 sztuk) może podrożeć o złotówkę, natomiast paczka tytoniu (50g) będzie droższa o 1,7 zł. Fani cygar też odczują skutki, gdyż jedna sztuka może kosztować 40 groszy więcej.

Zmiany już od roku 2020.

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.