Czy 500 plus dla niepełnosprawnych będzie znikać?

Czy 500 plus dla niepełnosprawnych będzie znikać? Jak podaje Business Insider Polska, w związku ze wzrostem emerytur oraz rent, wiele osób otrzymujących świadczenie może dostać go mniej lub je stracić. 

Czy 500 plus dla niepełnosprawnych zniknie?

Czy taka sytuacja jest możliwa? Okazuje się, że wraz ze wzrostem emerytur i rent w przyszłym roku, spora część osób może te świadczenie stracić. Dodatkowo, istnieje szansa na niższą kwotę wypłaconych pieniędzy.

Kto natomiast może się ubiegać o 500 plus? Osoby, które ukończyły 18 rok życia, która trwale lub okresowo nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu. Co ważne, ich dochody z publicznych świadczeń nie mogą przekraczać 1600 złotych. W przypadku wyższej renty czy emerytury, świadczenie uzupełniające może być niższe. Więcej przeczytacie w tym artykule.

Wniosek należy złożyć do organu zajmującego się wypłacaniem świadczeń emerytalno-rentowych. Jeżeli dana osoba nie posiada prawa do publicznych świadczeń finansowych, wtedy należy zgłosić się do ZUS-u. W przyszłym roku emerytury mają się zwiększyć od 100 do 1200 złotych brutto. Jak podaje Rzeczpospolita:

Nie oznacza to jednak, że niepełnosprawni zyskają. Świadczenie uzupełniające pomniejszone zostanie bowiem o kwotę, o jaką wzrośnie ich emerytura.

Eksperci uważają, że podwyższona kwota 1600 zł również powinna podlegać waloryzacji. W przeciwnym razie, niepełnosprawni na tym nie zyskają. Mało kto może otrzymać 500 złotych. Z każdym rokiem świadczenie uzupełniające będzie malało.

ZOBACZ TAKŻE: CISZA WYBORCZA – KIEDY OBOWIĄZUJE

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.