Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Był inicjatorem zakończenia konfliktu między Etiopią a Erytreą, który trwał 20 lat. W lipcu 2018 roku kraje oficjalnie wznowiły stosunki.

Kilka słów o premierze

Abiy Ahmed Ali urodził się 5 sierpnia 1976 w Beshasha. Jest etiopskim politykiem, który 2 kwietnia 2018 roku został premierem Etiopii. Co ciekawe pochodzi z chrześcijańsko-muzułmańskiej rodziny, a sam mówi o sobie, że jest pobożnym zielonoświątkowcem. Jest Oromem, czyli pochodzi z plemienia zamieszkującego głownie południową część Etiopii oraz tereny północnej Kenii. Co więcej, jest pierwszym tak wysokiej rangi politykiem z Etiopii spośród przedstawicieli Oromów.

 

ZOBACZ TAKŻE: LITERACKA NAGRODA NOBLA TRAFIŁA DO OLGI TOKARCZUK

Osiągnięcia premiera

W latach 2014–2015 pełnił funkcję ministra nauki i technologii. Następnie objął stanowisko przewodniczącego Demokratycznej Organizacji Ludu Oromskiego. Ponadto pod koniec lutego 2018 stanął na czele Etiopskiego Ludowo-Rewolucyjnego Frontu Demokratycznego. Dodatkowo warto wspomnieć, że uwolnił część więźniów politycznych i rozpoczął liberalizację gospodarki. 11 października 2019 roku Norweski Komitet Noblowski zadecydował, że Abiy Ahmed Ali zostanie laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, głównie za zasługi związane z Erytreą. Etiopia blisko od dwóch dekad miała poważny konflikt z Erytreą. To właśnie Abiy Ahmed Ali zainicjował oficjalny koniec sporu. Kraje te odnowiły swoje stosunki.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.