500 plus dla niepełnosprawnych 2019. Komu przysługuje?

Rząd PiS chce wprowadzić ustawę dotyczącą wprowadzenia kolejnego dodatku. Ma nim być 500 plus dla niepełnosprawnych. Jednak nie każdy będzie mógł je dostać. Zaraz wam przedstawimy, kto będzie się kwalifikował do dostania dodatku oraz jakie normy będzie musiał spełnić.

Od kiedy 500 plus dla niepełnosprawnych?

Według założeń rządowego projektu, dodatek ma zostać wprowadzony w życie już w październiku tego roku. Osoby niepełnosprawne, które będą miały prawo do pobierania świadczenia, będą mogły liczyć na maksymalną kwotę dodatku 1600 złotych. Czy dorosłe osoby niepełnosprawne również otrzymają dodatek? Nie przysługuje im to prawo, jeśli ich wysokość zasiłku z pomocy społecznej, renty albo emerytury przekroczy 1100 złotych. Oczywiście 500 plus nie będzie obowiązywać również tych osób, które nie mają prawa do innych świadczeń pieniężnych, które finansują środki publiczne. Bardzo istotnym warunkiem, dzięki któremu niepełnosprawni będą mogli otrzymać dodatek, jest złożenie specjalnego wniosku.

Kto otrzyma dodatek 500 plus dla niepełnosprawnych?

Wstępny projekt zakłada pomoc dla 500 tysięcy osób przekraczających wiek 18 lat. Rząd chce przeznaczyć 3 miliardy złotych rocznie na osoby niepełnosprawne. Środki te będą pochodziły z Solidarnościowego Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Świadczenie będzie przyznawane tylko tym niepełnosprawnym, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. Jednak wysokość dodatku będzie całkowicie zależna od wysokości renty oraz emerytury, którą pobierają. Takie świadczenie również nie będzie polegało opodatkowaniu. Nie będzie od niego również pobierana składka zdrowotna. Potrącenia oraz egzekucję także nie będą go dotyczyć.

PiS a 500 plus dla niepełnosprawnych

Jarosław Kaczyński oraz Mateusz Morawiecki pierwszy raz wspomnieli o tym dodatku 19 maja, kiedy to miała miejsce finałowa konwencja przed wyborami do PE. Iwona Hartwich bardzo ostro skrytykowała ten pomysł. W 2018 roku protestowała nawet w Sejmie. Uważa ona, że to ogromna kompromitacja dla rządu. Przypominamy, że w ubiegłym roku, pomimo licznych protestów i strajków, PiS nie chciał się zgodzić na wprowadzenie tego dodatku. Co spowodowało taką diametralną zmianę? Czemu rząd postanowił jednak wprowadzić ten dodatek i czy na pewno ten projekt wejdzie w życie? Wszystko się okaże już 1 października 2019 roku.

źródła zdjęć: salon24, tenstickers

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.