Urządzenie, które leczy bezdech senny i usuwa chrapanie

Urządzenie, które leczy bezdech senny

Urządzenie, które leczy bezdech senny i usuwa chrapanie. Naukowcy z Hiszpanii odkryli mały aparat, które przykleja się na czoło do snu. Badania pokazały, że niweluje ono chrapanie u ponad 30% przebadanych osób. Dodatkowo leczy bezdech senny. 

Wielkość problemu

Wiele osób skarży się na problem jakim jest nocne chrapanie. Dotyczy to nie tylko osób, które to robią, ale też ich partnerów czy współlokatorów. Od dawna naukowcy badają to zjawisko próbując znaleźć rozwiązanie. Dotychczas powstało już kilka urządzeń, które pomagają minimalizować chrapanie, jednak większość z nich jest mało wygodna. Profesor Jaydip Ray, konsultant od spraw laryngologii z Uniwersytetu Scheffield powiedział:

Chrapanie jest powszechnym problemem społecznym i medycznym, który wpływa na wiele osób. Łatwe w użyciu, dyskretne urządzenie wykorzystujące akcelerometry jest pożądanym rozwiązaniem dla wielu z nich. Wstępne badania są obiecujące.

W eksperymencie wzięło udział kilkanaście osób z problemem bezdechu sennego lub chrapania. Badania pokazały, że już w pierwszym tygodniu stosowania urządzenia bezdech senny pojawiał się o 31% rzadziej. Co więcej, pacjenci stwierdzili, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie. W planach są kolejne badania.

ZOBACZ TAKŻE: SEN KRÓTSZY NIŻ 6 GODZIN MOŻE CIĘ ZABIĆ? NOWE DANE ORGANIZACJI Z USA 

Jak działa urządzenie?

Urządzenie zostało skonstruowane przez hiszpańskich naukowców ze Szpitala Uniwersyteckiego. Doszli oni do wniosku, że problemy pojawiają się najczęściej, kiedy osoba śpi na plecach. Zdecydowanie rzadziej zdarza się to, kiedy śpi się na boku. Urządzenie ma na celu kontrolowanie pozycji podczas spania. Wytwarza wibracje, które informują, że należy położyć się na boku. Dodatkowo jest lekkie, małych rozmiarów i przykleja się je na czoło, więc nie powinno sprawiać dyskomfortu. Naukowcy zaznaczają, że oprócz stosowania urządzenia należy zmienić również styl życia. Ograniczyć lub rzucić palenie papierosów i spożywanie alkoholu. Dodatkowo osoby otyłe powinny zrzucić zbędne kilogramy.
Wynalazek nie jest jeszcze dostępne w sprzedaży, ale producenci – firma Sibelmed zapewnia, że już niebawem będzie można je nabyć.

Źródło: www.somnibel.eu

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.