Zmiany w kosztach podatkowych – dzielenie wydatków na integracji

Szykują się zmiany w kosztach podatkowych, gdyż wyjazd integracyjny będzie się wiązał z dzieleniem wydatków. To dodatkowa praca dla firm organizujących tego typu wydarzenia, ponieważ trzeba będzie sprawdzić, kto się na nich pojawił. Związane jest to ze zmienionym stanowiskiem Urzędu Skarbowego. 

Zmiany w kosztach podatkowych – imprezy integracyjne

Jak informuje Business Insider Polska, fiskus szuka dodatkowych źródeł pozyskania finansów. Zaostrzono przede wszystkim stanowisko wobec wyjazdów integracyjnych, gdyż firmy organizujące tego typu spotkania, muszą sprawdzić, kto w nich uczestniczy.


W Rzeczpospolitej przeczytamy:

Wszystko przez to, że skarbówka zaostrzyła stanowisko. Kosztem uzyskania przychodu może być zaproszenie dla etatowców i ich rodzin. Inaczej będzie, gdy w spotkaniu biorą udział samozatrudnieni

 

Wynika z tego, że przedsiębiorca będzie musiał różnicować rozliczenie w zależności od rodzaju umów zawartych z pracownikami. Dodatkowo, podczas organizowanych dla wszystkich dobrowolnie imprez integracyjnych czy pikników, spółka płaci za jedzenie, transport, napoje. Czy można więc odliczyć tego rodzaju wydatki? Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej powiedział, iż tylko częściowo:

Kosztem uzyskania przychodów będą jedynie opłaty przypadające na etatowców oraz ich rodziny. Tylko one mają niewątpliwy związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, gdyż ich celem jest zintegrowanie załogi. Mogą więc pośrednio wpływać na przychody

Inaczej będą traktowane wydatki na współpracowników i ich rodziny. Należy je uznać za reprezentację, która zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy CIT nie jest kosztem uzyskania przychodów.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.