Nowe powikłania po przyjęciu szczepionki na koronawirusa? Izraelscy eksperci przeprowadzili badania

Powikłania po szczepionce na covid-19

Nowe powikłania po przyjęciu szczepionki na koronawirusa? Izraelscy lekarze potwierdzili, że 1,2% pacjentów, którzy przyjęli preparat marki Pfizer zachorowało na półpasiec. Czy mamy powody do obaw? Poznajcie wyniki przeprowadzonych badań.

Nowe powikłania po szczepieniach

Nie milkną kontrowersje jak i obawy pacjentów związane z ewentualnymi efektami ubocznymi po przyjęciu szczepionki na koronawirusa. Czyżby izraelscy lekarze odkryli nowe powikłania? Jak informuje magazyn „Rheumatology”, sześciu pacjentów po przyjęciu preparatu marki Pfizer-BioNTech zachorowało na półpasiec. Warto wspomnieć, że półpasiec to choroba wirusowa i występuje jedynie u osób, które chorowały niegdyś na ospę wietrzną. Objawia się swędzącą wysypką, bólem głowy, a czasami i podwyższoną gorączką.

Jak się okazuje, u 6 na 491 pacjentów, czyli 1,2%, po otrzymaniu pierwszej lub drugiej dawki szczepionki Pfizer rozwinął się półpasiec. Choroba rozwinęła się w ciągu od 3 do 14 dni od przyjęcia preparatu. Co więcej, wszyscy pacjenci, u których rozwinęła się infekcja to kobiety przed 50. rokiem życia. Ponadto, jedna z nich choruje na reumatoidalne zapalenie stawów, kolejna na zespół Sjogrena i jedna na niezróżnicowaną chorobę tkanki łącznej. W przypadku 5 pacjentów powikłania pojawiły się po przyjęciu pierwszej dawki, natomiast u jednej z kobiet – po drugiej dawce.

ZOBACZ TAKŻE: BĘDZIE MOŻLIWOŚĆ WYBORU SZCZEPIONKI NA KORONAWIRUSA? WICEMINISTER ZDROWIA SKOMENTOWAŁ SPRAWĘ

W większości przypadków zakażenie półpaścem było łagodne, z wyjątkiem przypadku półpaśca ocznego bez zajęcia rogówki u chorego na RZS leczonego tofacytynibem. Nie było przypadków rozsianej choroby półpaśca ani neuralgii popółpaścowej. Wszyscy pacjenci z wyjątkiem jednego otrzymali leczenie przeciwwirusowe, które skutkowało ustąpieniem objawów do 6 tygodni od ich pojawienia się. Pięciu pacjentów przyjęło drugą dawkę szczepionki bez innych działań niepożądanych – informują izraelscy eksperci.

Lekarze zwracają również uwagę, że w przypadku tych pacjentów, półpasiec mógł być efektem obniżonej odporności. Badacze wskazują również, że należy przeprowadzić badania skupiające się na związku szczepień u pacjentów z autoimmunologicznymi zapalnymi chorobami stawów.

W badaniu wszystkie sześć kobiet przyjmowało leki immunosupresyjne ze względu na ich zaburzenia autoimmunologiczne i nie były szczepione na ospę wietrzną lub półpasiec – informuje portal biospace.com.

 

źródło: nczas.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.