Będzie możliwość wyboru szczepionki? Jest komentarz wiceministra zdrowia

możliwość wyboru szczepionki

Obecnie w Polsce dostępne są preparaty marek: Pfizer, AstraZeneca, Moderna oraz Johnson & Johnson. Czy w związku z taką ofertą będzie możliwość wyboru szczepionki? Czy preparaty można łączyć? Sprawę skomentował wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, który jasno poinformował o panujących zasadach.

Możliwość wyboru szczepionki

Nie maleją kontrowersje związane ze szczepionkami na koronawirusa. Szczególnie w ostatnim czasie, kiedy wzrasta ilość doniesień dotyczących preparatu firmy AstraZeneca. Konkretnie mowa o zakrzepicy krwi, która jest jednym ze skutków ubocznych. Ze statystyk wynika, że występuje ona najczęściej u kobiet poniżej 60. roku życia, w czasie do dwóch tygodni od podania preparatu. Nie mniej jednak Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) Europejskiej Agencji Leków (EMA) uznał nietypowe skrzepy krwi za rzadkie skutki uboczne.

Przypomnijmy, że obecnie w Polsce dostępne są preparaty marek: AstraZeneca, Pfizer, Moderna i Johnson & Johnson. Czy będzie możliwość wyboru? Głos w sprawie zabrał Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Wszystkie te preparaty, które są dostępne na naszym rynku, są bezpieczne i skuteczne, są dopuszczone przez Europejską Agencję Leków. Każdy preparat powoduje to, że nie będziemy przechodzili, nawet jeśli ulegniemy zakażeniu, choroby w sposób ciężki – zaznaczył.

Ponadto poinformował, że na ten moment nie przewiduje się wyboru przyjmowanego preparatu. Podkreślił również, iż nie rekomenduje się łączenia dwóch różnych szczepionek.

W tej chwili na tym etapie nie przewidujemy, aby pacjent wybierał sobie daną szczepionkę. (…) Z tego, co widzimy, firmy nie rekomendują, aby łączyć między sobą preparaty dwóch różnych firm, także Światowa Organizacja Zdrowia takie sposobu podania i takiego cyklu szczepień – dodał Kraska.

 

ZOBACZ TAKŻE: SZEFOWA AGENCJI LEKÓW STRACIŁA PRZYTOMNOŚĆ PODCZAS KONFERENCJI PRASOWEJ – WSTRZĄSAJĄCE NAGRANIE!

Do tej pory zaszczepiono w Polsce ponad 9 mln osób, z czego ponad 2,3 mln jest w pełni zaszczepionych. Osobom powyżej 70. roku życia podawane są jedynie preparaty od Pfizer i Moderna, natomiast pozostali pacjenci przyjmują szczepionki, które na dany moment są dostępne w punkcie szczepień.

źródło: rp.pl, rmf24.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.