Zredukowanie liczby ludności jako rozwiązanie kryzysu klimatycznego

Zredukowanie liczby ludności

Zredukowanie liczby ludności jako rozwiązanie kryzysu klimatycznego. Blisko 11 tysięcy naukowców ze 153 krajów podpisało petycję nawołującą do ograniczenia ilości społeczeństwa. Stwierdzono bowiem, że konsumpcja jest jedną z głównych przyczyn pogorszenia się klimatu.

Marnowanie żywności

Światu grozi kryzys klimatyczny, a jego skutki są coraz bardziej widoczne – znaczny wzrost średniej temperatury, topnienie lodowców, podniesienie się poziomu mórz i oceanów, ryzyko zatopienia lądów. Jedną z podstawowych przyczyn jest oczywiście emisja gazów cieplarnianych, jednak tym razem naukowcy skupili się na konsumpcji. Istnieje duża szansa, że w niedalekiej przyszłości na świecie może zabraknąć żywności. Mimo to jedzenie wciąż jest wyrzucane i marnowane. W skali całego świata są to niewyobrażalnie duże ilości pożywienia. Ciężko jest wprowadzić zmiany dotyczące ograniczenia jedzenia, prawdopodobnie jest to nawet niemożliwe. Dużo prostsze jest zredukowanie liczby ludności. W czasopiśmie „BioSciene” wydawanym przez Oxford University Press napisano o rozwiązaniach kryzysu klimatycznego skupiając się głównie na ograniczeniu ilości społeczeństwa. Pod tym stwierdzeniem podpisało się ponad 11 tysięcy naukowców ze 153 krajów. 

ZOBACZ TAKŻE: GRETA THUNBERG JUŻ PŁYNIE DO EUROPY. WYBRAŁA PODRÓŻ EKOLOGICZNYM KATAMARANEM

Jak ograniczyć ilość populacji?

Naukowcy skupili się na równości kobiet i mężczyzn, unormowaniu poziomu edukacji na całym świecie i polepszeniu sytuacji placówek zajmujących się planowaniem rodziny. Wprowadzenie tych zmian może sprawić, że przyrost ludzi zmniejszyłby się. Mowa tutaj głównie o Afryce, gdzie edukacja seksualna jak i zdrowotna jest na stosunkowo niskim poziomie. Chodzi również o przemyślane planowanie rodziny, skupieniu się na warunkach i możliwościach posiadania dzieci. Kolejnym aspektem jest bardzo duża asymetria przyrostu naturalnego. Dodatkowo, społeczeństwo szybko się starzeje, dlatego ograniczenie populacji w tym momencie przyniosłoby dużo pozytywnych skutków dla klimatu.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.