Światowy Dzień Cukrzycy – 14 listopada pomyśl o zdrowiu

Cukrzyca to coraz bardziej powszechna choroba, nazywana przez wielu chorobą cywilizacyjną. Zapada na nią coraz więcej ludzi na całym świecie. Nieleczona może być tragiczna w skutkach. Z tego powodu organizowany jest Światowy Dzień Cukrzycy.

 

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna polegająca na zaburzeniu wydzielania i działania insuliny – hormonu produkowanego przez trzustkę. Choroba występuje w dwóch rodzajach – typ 1 i typ 2. Cukrzyca typu 2 dotyka około 80-90% chorych. Początkowo nie powoduje dolegliwości, które pojawiają się dopiero z czasem. Z kolei cukrzyca typu 1 to poważny stan, który wymaga podawania insuliny. Do objawów cukrzycy należą:

  • duże pragnienie
  • częste oddawanie moczu
  • spory apetyt i jednoczesna utrata wagi
  • senność
  • podwójne widzenie lub zamazany obraz.
Światowy Dzień Cukrzycy

Światowy Dzień Cukrzycy ustanowiono w 1991 roku za sprawą Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej i Światowej Organizacji Zdrowia. Jest to odpowiedź na całość obaw związanych z nasilającym się występowaniem zachorowań na cukrzycę na całym świecie. Celem tego święta jest zatem zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa dotyczącej przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą. Oprócz tego Światowy Dzień Cukrzycy ma przypominać, że liczba przypadków cukrzycy wciąż rośnie i będzie wzrastać jeśli natychmiast nie zaczniemy ruchów zapobiegawczych.

Kiedy i gdzie obchodzi się ten dzień?

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest każdego roku 14 listopada. W 2019 roku ten dzień przypada w czwartek. Data ta jest datą urodzenia Fredericka Bentinga, który razem z Charles’em Best sformułował tezy doprowadzające do odkrycia insuliny. A było to w 1922 roku. Sam Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest przez ponad 200 organizacji w ponad 160 krajach. Oprócz tego liczne organizacje pozarządowe, fundacje, lekarze czy stowarzyszenia przygotowują nieustannie akcje społeczne zwracające uwagę na problem cukrzycy. W 2019 roku Dzień Cukrzycy odbędzie się pod hasłem „Rodzina i cukrzyca”.

Podsumowując, wciąż przybywa pacjentów z cukrzycą typu 1, ale także coraz młodszych osób z cukrzycą typu 2. Dodatkowo nic nie wskazuje, aby tendencja ta miała się zatrzymać. Na świecie co 5 sekund diagnozuje się cukrzycę u kolejnego człowieka. W Polsce szacunkowo choruje na cukrzycę około 3 milionów ludzi, choć jedna trzecia z nich może nie wiedzieć o chorobie.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.