Znamy dokładną datę wyborów prezydenckich

Znamy dokładną datę

Znamy dokładną datę wyborów prezydenckich. Polacy dokładnie 10 maja wybiorą się do lokali wyborczych, aby wybrać głowę państwa. Tą informację ogłosiła dzisiaj marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, II tura wyborów, o ile będzie konieczna, odbędzie się dwa tygodnie później, czyli 24 maja.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła datę wyborów prezydenckich 2020. Polacy wybiorą się do lokali wyborczych, aby wybrać głowę państwa już 10 maja. Natomiast ewentualna II tura, według przepisów, odbędzie się dwa tygodnie później, czyli 24 maja. Zgodnie z konstytucją, wybory prezydenta Rzeczypospolitej zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującej głowy państwa. 100 dni przed upływem kadencji prezydenta wypada we wtorek 28 kwietnia 2020 roku, 75 dni przed upływem kadencji to sobota 23 maja. Marszałek Witek miała więc do wyboru jedną z niedziel maja: 3, 10 lub 17. Ostatecznie wyznaczyła datę wyborów prezydenckich na 10 maja.


ZOBACZ TAKŻE: KTO BYŁ NAJLEPSZYM PREZYDENTEM W HISTORII III RP?

Kto ubiega się o fotel prezydenta?

Wybory prezydenckie odbędą się już 10 maja 2020 roku. Formalnie kampania wyborcza rozpocznie się po opublikowaniu postanowienia w sprawie wyborów w „Dzienniku Ustaw”. Ma to nastąpić w środę lub w czwartek.

Pierwszym kandydatem na Prezydenta Polski jest Andrzej Duda, który cieszy się wysokim poparciem społecznym i znacznym poziomem zaufania. Powalczy o drugą kadencję sprawowanego urzędu.

Kolejną osobą jest Władysław Kosiniak Kamysz, który podkreślił, że nawet jeśli znajdzie się „ktoś godniejszy”, będzie go wspierał. Podczas rady partii został wskazany jako „naturalny kandydat”.

Trzeci kandydat to Szymon Hołownia, który jest Jest dziennikarzem i prezenterem. To także autor książek dotyczących głównie religijności i duchowości. Mimo, że nie stoi za nim żadna duża partia polityczna, w wielu sondażach przedwyborczych Szymon Hołownia plasuje się na trzecim miejscu

Czwartą kandydatką została Małgorzata Kidawa – Błońska, która wygrała w prawyborach z urzędującym prezydentem Poznania – Jackiem Jaśkowiakiem. Kidawa-Błońska jest wymieniana jako kandydatka, która może spotkać się w II turze z Andrzejem Dudą.

Lewica natomiast wystawi do wyborów Roberta Biedronia. Jego kandydaturę poparły już SLD oraz Partia Razem. Jest założycielem i prezesem Kampanii Przeciw Homofobii. Sondaże wskazują, że może zdobyć nawet 12% poparcia.

Reprezentantem nowej partii Konfederacja, która zrzesza narodowców i wolnościowców jest Krzysztof Bosak. Był członkiem delegacji polskiego parlamentu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy oraz wiceprzewodniczącym zespołu parlamentarnego Polska-Stany Zjednoczone. Sprawował również funkcję sekretarza Sejmu RP V kadencji.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.