Kto był najlepszym prezydentem w historii III RP?

Kto był najlepszym

Kto był najlepszym prezydentem w historii III RP? Tuż przed rozpoczęciem kampanii prezydenckiej przeprowadzono sondaż SW Research dla serwisu rp.pl. Warto wspomnieć, że Polska miała 5 prezydentów po 1989 roku. Byli nimi: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski pełniący urząd przez dwie kadencje, Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski i Andrzej Duda. 

Jak głosowali ankietowani?

Niedługo przed rozpoczęciem kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się już maju, przeprowadzono sondaż dotyczący najlepszego prezydenta III RP. Po 1989 roku nasz kraj miał 5 prezydentów: Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudę. Jedynie Aleksander Kwaśniewski sprawował swój urząd przez dwie kadencje.

Okazuje się, że według sondażu najlepszym prezydentem III RP był Aleksander Kwaśniewski. Zagłosowało na niego 37,6% respondentów. 24% otrzymał Andrzej Duda, 15% Lech Kaczyński, 12,8% Lech Wałęsa i 9,6% Bronisław Komorowski. 

Na Aleksandra Kwaśniewskiego głosowały przede wszystkim kobiety – 39% oraz osoby o wyższym wykształceniu (41%). Jeżeli chodzi przedział wiekowy, głosy na Kwaśniewskiego oddawano następująco: od 21% w grupie do 24 lat, do 45% w grupie powyżej 50 lat. Ponadto, są to osoby, których dochody netto wynoszą od 3001-5000 złotych (47%) oraz z miast do 20 tys. mieszkańców (49%).


ZOBACZ TAKŻE: POLSKIE GODŁO ZMIENI SIĘ PO WYBORACH PREZYDENCKICH?

Wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie odbędą się już w maju 2020 roku. Pierwszym kandydatem na Prezydenta Polski jest Andrzej Duda, który cieszy się wysokim poparciem społecznym i znacznym poziomem zaufania.

Kolejną osobą jest Władysław Kosiniak Kamysz, który podkreślił, że nawet jeśli znajdzie się „ktoś godniejszy”, będzie go wspierał. Podczas rady partii został wskazany jako „naturalny kandydat”.

Trzeci kandydat to Szymon Hołownia, który jest Jest dziennikarzem i prezenterem. To także autor książek dotyczących głównie religijności i duchowości. Mimo, że nie stoi za nim żadna duża partia polityczna, w wielu sondażach przedwyborczych Szymon Hołownia plasuje się na trzecim miejscu

Czwartą kandydatką została Małgorzata Kidawa – Błońska, która wygrała w prawyborach z urzędującym prezydentem Poznania – Jackiem Jaśkowiakiem. Kidawa-Błońska jest wymieniana jako kandydatka, która może spotkać się w II turze z Andrzejem Dudą.

Lewica natomiast wystawi do wyborów Roberta Biedronia. Jego kandydaturę poparły już SLD oraz Partia Razem. Jest założycielem i prezesem Kampanii Przeciw Homofobii. Sondaże wskazują, że może zdobyć nawet 12% poparcia.

Reprezentantem nowej partii Konfederacja, która zrzesza narodowców i wolnościowców jest Krzysztof Bosak. Był członkiem delegacji polskiego parlamentu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy oraz wiceprzewodniczącym zespołu parlamentarnego Polska-Stany Zjednoczone. Sprawował również funkcję sekretarza Sejmu RP V kadencji.

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.