Zegar w Nowym Jorku odlicza czas do katastrofy klimatycznej – ile zostało?

Zegar w Nowym Jorku

Słynny zegar w Nowym Jorku dotychczas informował, jaką mamy godzinę. Teraz jest ostrzeżeniem i jednocześnie apelem, aby zadbać o naszą planetę. Metronome znajdujący się na Manhattanie rozpoczął odliczanie do katastrofy klimatycznej. Ile jeszcze czasu nam zostało?

Zegar w Nowym Jorku odlicza czas do katastrofy klimatycznej

Metronome na Manhattanie przy Union Square to ogromny, cyfrowy zegar, który zwykle informował jaka jest godzina. Coraz głośniej mówi się o nadciągającej katastrofie klimatycznej, dlatego postanowiono przeprogramować zegar, aby stał się przypomnieniem i jednocześnie ostrzeżeniem przed nadciągają katastrofą. Na bieżąco pokazuje czas, jaki został nam do krytycznego punktu.

Instalacja powstała w 1999 roku i jest niezwykle popularną atrakcją. 15-cyfrowy zegar ma ma prawie 19 metrów szerokości i do tej pory bardzo dokładnie pokazywał godzinę – co do sekundy, a nawet ich ułamków. Został zaprojektowany przez Kristin Jones i Andrew Ginzel.


ZOBACZ TAKŻE: KOLEJNA EPIDEMIA W CHINACH – GROŹNA BAKTERIA WYCIEKŁA Z ZAKŁADU FARMACEUTYCZNEGO

Od 19 września zegar nie pokazuje już godziny, lecz czas, który pozostał nam do nieuniknionej tragedii. Cyfry można również interpretować jako czas, w którym wręcz powinniśmy dokonać zmian i działań, aby zminimalizować skutki katastrofy. W sobotę 19 września o 3:20 czasu nowojorskiego na zegarze pojawiła się informacja „The Earth has a deadline”. Następnie pojawił się ciąg cyfr: 7:103:15:40:07. Oznacza on lata, dni, godziny, minuty i sekundy. Warto wspomnieć, że instalację opracowano razem z naukowcami z Mercator Research Institute on Global Commons and Climate Change.

Na climateclock.world można na bieżąco sprawdzać, ile czasu zostało do katastrofy. Co więcej, za pośrednictwem strony można także stworzyć swój własny zegar, wesprzeć działania zapobiegające katastrofie, a także dowiedzieć się więcej na temat projektu.

Zegar klimatyczny będzie widniał do 27 września, czyli końca Szczytu Klimatycznego w Nowym Jorku. Co ciekawe, jedna z osób pracujących nad projektem postanowiła zawalczyć, aby zegar został na stałe. Jeśli nie w Metronome, to gdzie indziej.

 

źródło: noizz.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.