Kolejna epidemia w Chinach – groźna bakteria wyciekła z zakładu farmaceutycznego

Kolejna epidemia w Chinach

Kolejna epidemia w Chinach! Po tragicznych wydarzeniach w Wuhan, które zapoczątkowały pandemię koronawirusa, temat nowego zagrożenia wzbudza kolejne obawy. Z zakładu farmaceutycznego w Lanzhou wydostała się niebezpieczna bakteria. Jej nosicielami są zwierzęta, jednak człowiek również może się nimi zakazić. Chińskie media podają, że liczba chorych osób przekroczyła już 3,2 tys. Czym grozi i jakie są objawy choroby?

Niebezpieczny patogen wydostał się z chińskiego zakładu farmaceutycznego. Jak bardzo jest groźny?

Kolejne niepokojące wiadomości napływają do nas Chin. Sytuacja dotyczy fabryki w Lanzhou, która specjalizuje się w produkcji szczepionek przeciwko chorobom zwierzęcym. Jak podają chińskie władze, mowa tu o brucelozie, znanej również gorączką maltańską, gorączką gibraltarską i gorączką Rio Grande. Bakteria najczęściej atakuje psy, bydło, owce i trzodę chlewną. Według lokalnych władz, bakteria miała wydostać się z powodu używania przeterminowanych środków odkażających. Warto zaznaczyć, że człowiek może zarazić się nią przez kontakt z chorym zwierzęciem lub spożycie niepasteryzowanego nabiału. Na ten moment nie ma potwierdzonej informacji czy istnieje możliwości zarażenia się człowieka od innej osoby.

Groźny patogen wnika do ludzkiego organizmu wchłaniając się przez skórę, przewód pokarmowy i spojówki. Mnoży się głównie w węzłach chłonnych, a następnie przenosi się na inne narządy. Przewlekła bruceloza ma to do siebie, że występują okresowe zaostrzenia choroby oraz remisje.

ZOBACZ TAKŻE: DO KIEDY BĘDZIEMY UBIERAĆ MASECZKI? PROGNOZY WHO NIE WSZYSTKIM SIĘ SPODOBAJĄ

Objawy

U osób chorych początkowo może wystąpić wysoka gorączka, zimne poty, dreszcze, osłabienie oraz bóle głowy, mięśni i stawów. Często pojawiają się także zaburzenia żołądkowe i jelitowe takie jak wymioty, bóle brzucha i nudności. Rzadziej zauważa się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, wątroby i wsierdzia oraz objawy wstrząsy septycznego. Choroba ta charakteryzuje się także zaburzeniami narządów ruchu. Pojawiają się bóle kręgosłupa i prawie zawsze bóle stawów, głównie kolanowych, biodrowych, łokciowych i ramiennych. Nieunikniony jest również przewlekły ból mięśni. Upośledzony zostaje także nerw słuchu – występują zaburzenia w słyszeniu wysokich dźwięków. Zdarza się również powiększenie i uszkodzenie wątroby oraz mięśnia sercowego. Leczenie brucelozy jest zwykle trudne i głównie zarezerwowane dla pacjentów ze zmianami w narządzie ruchu oraz z zespołem nerwicowym. 

Czy szykuje się kolejna epidemia w Chinach? Lokalne władze podają, że liczba osób chorych rośnie. Odnotowano do tej pory ponad 3 200 przypadków.

 

źródło: gazetaplus.pl, doz.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.