Zamieszki podczas El Clasico – 50 osób rannych

Zamieszki

Zamieszki podczas El Clasico. W Barcelonie doszło do starć między policją, a katalońskimi separatystami. W efekcie około 50 osób zostało rannych, a funkcjonariusze zatrzymali 9 demonstrantów. Wszystko działo się w pobliżu stadionu Camp Nou, na którym w środę rozegrał się mecz FC Barcelony z Realem Madryt.

Zablokowane ulice

Manifestanci już późnym popołudniem blokowali ulice Barcelony, w tym drogi dojazdowe do stadionu Camp Nou. Niektrórzy z separatystów zaczepiali udających się na mecz kibiców, jak i dziennikarzy robiących relacje. Do pierwszych starć z policją doszło około godziny 20, kiedy rozpoczął się mecz FC Barcelony z Realem Madryt. Grupa radykalnych aktywistów wyrywała słupki, znaki drogowe oraz rzucała w funkcjonariuszy kamieniami. Oddziały policji odpowiedziały na ataki używając pałek oraz broni gładkolufowej. W efekcie podczas starć zostało rannych 50 osób. Ponadto, do północy policjanci zatrzymali 9 manifestantów. Część z nich ujęto podczas bijatyki separatystów z członkami jednej z młodzieżowych organizacji popierających jedność terytorialną Hiszpanii.

 

Czego domagają się separatyści?

Uczestnicy manifestacji zorganizowanej podczas meczu FC Barcelony z Realem Madryt domagają się zwolnienia z więzienia dziewięciu skazanych. Dokładnie 14 października pozbawiono wolności katalońskich separatystów na 9-13 lat. Byli bowiem odpowiedzialni za organizację referendum niepodległościowego w 2017 roku.

Decyzja Sądu Najwyższego sprawiła, że zamieszki trwały 2 tygodnie, a ponad 650 osób zostało rannych. We wtorek resort spraw wewnętrznych Hiszpanii poinformował, że oddelegował 500 policjantów z oddziałów szybkiego reagowania do czuwania nad bezpieczeństwem środowego meczu. Kolejnych 500 policjantów stanowili funkcjonariusze rozmaitych formacji krajowych i regionalnych, w tym m.in. katalońskiej policji, tzw. Mossos d’Esquadra. Ponadto, kolejnym wsparciem było ponad 2000 pracowników prywatnych firm ochroniarskich.

 

 

ZOBACZ TAKŻE: CZY STRAŻ MIEJSKA DOSTANIE UPRAWNIENIA POLICJI?

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.