Senat nie zgodził się na podwyżkę akcyzy

Senat

Senat nie zgodził się na podwyżkę akcyzy i odrzucił nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która podnosiła stawki na alkohole i wyroby tytoniowe o 10%. Wniosek o odrzucenie ustawy złożyli senatorowie Koalicji Obywatelskiej, a w środę poparła go komisja budżetu i finansów publicznych.

Jak tłumaczono odrzucenie wniosku?

Senat odrzucił nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która podnosiła stawki o 10%. Wniosek o odrzucenie ustawy złożyli senatorowie Koalicji Obywatelskiej. W środę poparła go komisja budżetu oraz finansów publicznych. Za odrzuceniem głosowało 51 senatorów, natomiast przeciw było 46, nikt nie wstrzymał się od głosu. Uchwałą Senatu zajmie się teraz Sejm, który może ją odrzucić.

Senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska (KO) wytłumaczyła wniosek o odrzucenie ustawy. Mianowicie obawia się, że pieniądze pochodzące ze wzrostu akcyzy nie trafią do programu profilaktyki zdrowotnej. Powiedziała:

Znając możliwości, wiedząc na jak różnorodne przedsięwzięcia wydawane są pieniądze, obawiając się, że na przykład 1,7 mld zł może być skierowane na podreperowanie budżetu telewizji publicznej, którą kieruje pan Kurski, w związku z tymi obawami wszystkimi i jeszcze wieloma innymi, zdecydowaliśmy się złożyć wniosek o odrzucenie ustawy.

ZOBACZ TAKŻE: CZY STRAŻ MIEJSKA DOSTANIE UPRAWNIENIA POLICJI?

Jakie będą ceny?

Rząd oszacował, że po zaproponowanych zmianach  półlitrowa butelka wódki mogłaby podrożeć o ok. 1,4 zł, cena półlitrowej puszki piwa podrożałaby o ok. 0,05 zł. Wina o pojemności 0,75 litra mogą podrożeć o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł), a napoje fermentowane, np. wina owocowe o pojemności 0,75 litra – o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł). Natomiast tzw. wyroby pośrednie, np. wina porto o pojemności 0,5 litra, mogą zdrożeć o ok. 0,16 zł (z VAT-em ok. 0,20 zł).

Ponadto, Ministerstwo Finansów obliczyło, że podwyższenie akcyzy związane z wyrobami tytoniowymi może podnieść cenę paczki papierosów (20 szt.) przeciętnie o ok. 1,02 zł, a paczka tytoniu do palenia (50 g) będzie droższa o 1,69 zł. Cena cygar może wzrosnąć ok. 0,40 zł za sztukę, a kilograma suszu tytoniowego o ok. 22,93 zł.

Na zmianach, które miałyby wejść w życie 1 stycznia br., budżet miałby zyskać ok. 1,7 mld zł. Wyłączenie obejmuje akcyzę na papierosy elektroniczne, na które do końca czerwca 2020 r. obowiązuje zerowa stawka akcyzy. Wyroby te będą opodatkowane efektywną stawką akcyzy od 1 lipca 2020 r.

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.