Polacy chcą zaostrzenia kar dla piratów drogowych

Polacy

Polacy chcą zaostrzenia kar dla piratów drogowych. Ponadto, działacze społeczni oskarżają ministerstwo o ukrywanie ważnych badań o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Według „Rzeczpospolitej” aż 82% Polaków chce wprowadzenia surowszych kar za przekroczenie prędkości. 

95% chce wyższych kar za jazdę pod wpływem alkoholu

Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że działacze społeczni oskarżają ministerstwo o ukrywanie ważnych badań o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Ponadto informują, że aż 82% Polaków chce zaostrzenia kar dla kierowców przekraczających prędkość. Polacy chcą również wyższych kar za jazdę pod wpływem alkoholu – opowiada się za tym 95% osób. Są to wyniki, które posłużyły jako element kampanii przeciwko przekraczaniu prędkości „Nie skreślaj życia tak prędko”. Badania te przeprowadził w ubiegłym roku sekretariat działającej przy resorcie infrastruktury Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Marcin Chlewicki ze stowarzyszenia w rozmowie z „Rzeczpospolitą” mówi, że choć ministerstwo nie podaje, według jakiej metodologii zrobiono badanie, wyniki są znamienne. Dodaje:

Odsetek osób popierających surowe kary dla piratów drogowych jest gigantyczny. Okazuje się, że negatywne nastawienie Polaków do wyższych kar to mit, wykreowany przez hałaśliwą mniejszość, zabierającą głos w internecie.

 


ZOBACZ TAKŻE: SENAT NIE ZGODZIŁ SIĘ NA PODWYŻKĘ AKCYZY

Aktywiści chcą więcej fotoradarów

Warto dodać, że w Polsce mandaty są najniższe w całej Unii Europejskiej w przeliczeniu do zarobków. Najwyższa stawka mandatu za wykroczenie drogowe wynosi 500 złotych. Co ciekawe, stawka ta nie wzrosła od 1997 roku. Oprócz podwyższenia kar Miasto Jest Nasze postuluje za zwiększeniem liczby fotoradarów do dwóch tysięcy oraz 400 odcinków z automatycznym pomiarem prędkości w całej Polsce.

W najbliższy piątek, o godzinie 15:00, w Sejmie ma się odbyć pierwsze posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przedstawiciele MJN zapowiadają, że będą na nim obecni i zamierzają przekonywać posłanki i posłów do poparcia postulatów ich kampanii #ChodziOżycie.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.