Zakaz noszenia maseczek materiałowych? „Nie spełniają swojej roli”

zakaz noszenia maseczek materiałowych

Zakaz noszenia maseczek materiałowych? Jak się okazuje, przeciwnikami tego typu masek są zagraniczni naukowcy. Wobec tego, szef francuskiego resortu zdrowia, pan Olivier Veran powołując się na grupę badaczy, zarekomendował noszenie maseczek typu KN95/N95 oraz FFP2 lub zwyczajnych maseczek chirurgicznych. To właśnie one mają dawać największą ochronę przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Materiałowe maseczki mają zniknąć między innymi z komunikacji miejskiej w takich krajach jak Niemcy czy Francja. Polska będzie następna?

Zakaz noszenia maseczek materiałowych? Według ekspertów „nie spełniają one swojej roli”

Czy prawo dotyczące noszenia maseczek wkrótce się zmieni? Jak pokazuje przykład niektórych krajów zachodnich – właśnie tak może się stać. Przypomnijmy, że w wielu krajach, w tym w Polsce, zakrywanie nosa oraz ust w przestrzeni publicznej jest konieczne. Ma to związek z obostrzeniami, których zadaniem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ludzie korzystają z wszelkiej maści masek. W Polsce z kolei usta i nos ludzie zakrywają nawet szalikami i chustami. Nie wszędzie zasady są jednak tak „dowolne”.

Uczeni zwrócili uwagę na fakt, że maski materiałowe nie spełniają swojej roli (no chyba, że mają aż trzy warstwy). Portal o2.pl przytacza wypowiedź prof. Agnieszki Szuster-Ciesielskiej, wirusolog i immunolog z UMCS w Lublinie, która mówi:

Maseczki chirurgiczne i te z filtrem N95 zapewniają wyższy stopień ochrony, gdyż stanowią nie tylko barierę mechaniczną, ale mają też właściwości filtrujące. […] Maski materiałowe, jeśli nie są trójwarstwowe, nie spełniają wystarczająco skutecznie swojej roli. 

Profesor dodała jeszcze, że jak na razie w Polsce nie ma zakazu korzystania masek materiałowych, ale tego typu zalecenia pojawiły się choćby w Niemczech. Przychylni wszystkiemu są także Francuzi.

ZOBACZ TAKŻE: BILL GATES ZASZCZEPIONY NA KORONAWIRUSA! W SIECI SAM ZAINTERESOWANY OPUBLIKOWAŁ PODZIĘKOWANIA DLA NAUKOWCÓW I MEDYKÓW

Maski materiałowe mniej skuteczne. Które najlepsze?

Portal o2.pl donosi, jakoby noszenie materiałowych maseczek miało być zabronione w komunikacji miejskiej we Francji oraz w Niemczech. Zamiast tego rekomenduje się stosowanie innych, bardziej bezpiecznych masek.

Podaje się, że zwykłe materiałowe maseczki zatrzymują między 50 a 70 procent drobnych kropelek oddechowych. Jak natomiast liczby wyglądają w przypadku masek z filtrami FFP1, FFP2, FFP3? Podpowiedzią jest liczba przy każdym z oznaczeń – im wyższa, tym większa klasa ochronna maseczki. Jak czytamy w o2.pl, już filtr FFP2 zapewnia niemal 95 procent ochrony przed zakażeniem.

źródło: o2.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.