Zadanie domowe 8-latka za trudne dla rodziców. „Nie da się go rozwiązać”

Zadanie domowe 8-latka za trudne dla rodziców! W sieci poruszono niebywale ciekawy temat pracy domowej dla 8-letniego dziecka, która sprawiła ogromne problemy rodzicom. Internauci pytają – jak z zadaniem ma poradzić sobie dziecko w takim wieku, skoro trudności z odnalezieniem odpowiedzi mają jego rodzice? Chodzi o – wydawałoby się – łatwe zadanie z kart matematycznych „Nowi tropiciele” wydawnictwa WSiP. O wszystkim można przeczytać na blogu najezykachx.blogspot.com. Według relacji rodziców, nie ma jednej sensownej odpowiedzi na zadane w treści polecenia pytanie.

Zadanie domowe 8-latka za trudne dla rodziców. „Nie da się go rozwiązać”

Czy zadanie domowe dziecka w podstawówce może przerosnąć rodziców? Jak się okazuje – tak. Nawet jeśli mowa o wiedzy elementarnej. Jednakże, w omawianym przypadku należy zwrócić uwagę, że samo polecenie jest nie do końca jasne. Summa summarum, z rozwiązaniem zadania dla swoich 8-letnich dzieci, problem mieli nawet ich rodzice. Według nich, trudno było wymyślić jedną, sensową odpowiedź na postawione polecenie. Choć wariantów było kilka, żaden nie dawał pewności, że jest tym, czego oczekiwał autor.

Zadanie, o którym mowa, pojawiło się w kartach matematycznych „Nowi tropiciele” od wydawnictwa WSiP. Polecenie na pierwszy rzut oka wydaje się banalne. Pojawia się w nim prośba o odczytanie godzin pokazanych na czterech zegarach. Jednakże, uczniowie mają wskazać także jeden z nich, który nie pasuje do reszty. I tutaj zaczynają się schody.

zadanie domowe dla 8-latka

ZOBACZ TAKŻE: GRABARZ ZROBIŁ SOBIE ZDJĘCIE Z CIAŁEM DIEGO MARADONY! ARGENTYŃCZYCY WŚCIEKLI, OGROMNY SKANDAL. FOTOGRAFIE WYCIEKŁY DO SIECI

Rodzice rozważają różne warianty rozwiązania zadania. Czy któryś z nich jest poprawny?

Jak można wyczytać na blogu najezykachx.blogspot.com, zdezorientowani rodzice w sprawie problematycznego zadania postanowili się wspólnie skonsultować na internetowej grupie. Jak się okazało, większość nie była pewna, jak należy interpretować zadanie. Spójrzmy na zegary raz jeszcze:

zadanie domowe dla 8-latka

Czy na pierwszy rzut oka można bez cienia wątpliwości określić, który zegar nie pasuje do reszty? Według rodziców – nie do końca. Na blogu można przeczytać następujące odpowiedzi:

Wskazałabym 5:15, bo jako jedyna pokazuje godzinę między 12. a 6. Reszta wskazuje godzinę między 6 a 12.

Uważam, że nie pasuje 5:15. Dlatego, że pozostałe godziny następują po sobie – najpierw jest 9, potem 10, a następnie 11. Tutaj wyróżnia się ta piąta.

Ale czy ten tok rozumowania jest poprawny? Pewności nie ma. Pojawiła się jeszcze jedna koncepcja rozwiązania matematycznej zagadki:

Kolejnym popularnym rozwiązaniem była godzina 10:45. Zwolennicy tej odpowiedzi argumentowali, że to jedyna godzina, przy której wskazówka pokazująca minuty znajduje się po drugiej stronie tarczy.

Autor posta na blogu najezykachx.blogspot.com skłania się ku temu, że to zegar wskazujący godzinę 5:15 nie pasuje do reszty (gdyż pokazuje godzinę po drugiej stronie tarczy). Ale czy o to chodziło autorom zadania?

Jaka odpowiedź Waszym zdaniem jest poprawna?

źródło: najezykachx.blogspot.com

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.