Kolejne 2 mld dla TVP – kwotę wpisano do ustawy budżetowej!

Kolejne 2 mld

W tym roku niezwykle głośno było o pieniądzach, które otrzymało od państwa TVP. Mimo wielkiej fali krytyki i oburzenia społeczeństwa, historia zdaje się zataczać koło. Rządowy projekt na 2021 rok zakłada, że TVP oraz Polskie Radio znowu mogą otrzymać ogromne wsparcie finansowe z budżetu państwa. Suma otrzymanych pieniędzy może wynosić do 1,95 mld złotych. Kolejne 2 mld dla TVP z pewnością nie przejdą bez echa.

Kolejne 2 mld dla TVP

Telewizja publiczna nie od dziś wzbudza ogromne kontrowersje. Wielu obywateli uznaje stację za telewizję propagandową, której celem jest nie tylko manipulowanie opinią publiczną, ale również promowanie obecnego rządu. To nie koniec kontrowersji. Przypomnijmy, że pod koniec września doszło do podpisania kolejnej umowy między TVP, a Episkopatem, która zakłada codzienną emisję Mszy Świętej oraz zwiększenie ilości emitowanych nabożeństw oraz programów i filmów o tematyce religijnej.

ZOBACZ TAKŻE: DZIENNIKARZ TVP ROZRUCAŁ ŚMIECI Z KOSZA, ŻEBY NAGRAĆ MATERIAŁ O BRUDNYM PLACU [WIDEO]

W czwartek sejmowa Komisja Finansów Publicznych zajmowała się rządowym projektem ustawy budżetowej na rok 2021. Zawarto w nim punkt informujący:

Upoważnia się Ministra Finansów do przekazania, na polecenie Prezesa Rady Ministrów, wydane w związku z wnioskiem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2021 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień.

Zaznaczono, że kwota ta nie może przekroczyć 1,95 mld zł i nie może być większa niż kwota kosztów poniesionych w związku z realizacją misji publicznej. Warto wspomnieć, że Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto za pierwsze półrocze 2020 roku. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł i w dużej części pochodziły z abonamentu i rekompensaty abonamentowej. Wówczas budżet TVP wzrósł o blisko 1,8 mld zł.

Co więcej, projekt budżetu na 2021 rok zakłada, że dochody państwa mają wynieść 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł, czyli deficyt wyniesie 82,3 mld zł.

 

źródło: businessinsider.com.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.