Wybuchy kolejnych wulkanów – ziemia nietypowo drży! Co nas czeka?

Wybuchy kolejnych wulkanów

Wybuchy kolejnych wulkanów! W ostatnich tygodniach doszło do erupcji Etny. Co więcej tuż przed pierwszym wybuchem odnotowano także trzęsienie ziemi o sile 2,7 stopnia w skali Richtera. Naukowcy odkryli, że ziemia w ostatnim czasie nietypowo drży. W efekcie doszło do kolejnych erupcji, a to wciąż nie koniec! Co nas czeka?

Wybuchy kolejnych wulkanów!

W połowie grudnia doszło do wybuchu największego wulkanu w Europie. Po trzech latach spokoju Etna zwiększyła swoją aktywność. Co więcej w ciągu 24 godzin na Sycylii odnotowano 17 wstrząsów sejsmicznych. Zaledwie kilka dni po pierwszej erupcji Etny, doszło do kolejnego wybuchu. Okoliczni mieszkańcy z niepokojem patrzą na ogromne kłęby dymu i kolejne warstwy osadzającego się pyłu.

ZOBACZ TAKŻE: WYBUCH WULKANU ETNA – TRYSKAJĄCA LAWA I KŁĘBY DYMU NAD KATANIĄ! [WIDEO]

Naukowcy zauważyli nietypowe drżenie ziemi, które skutkuje kolejnymi wybuchami. Niespokojnie jest także na Kamczatce. Erupcja znajdującego się tam wulkanu Karymskiego spowodowała wyrzut pyłu wulkanicznego i kłębów dymu na wysokość 7 kilometrów. Warto zauważyć to kolejny wybuch od końca października. Mimo, że nie stanowią one wielkiego zagrożenia dla ludzi, jest to spore utrudnienie dla przelatujących w okolicy samolotów. W związku z tym ogłoszono najwyższy czerwony alarm dla lotnictwa. Wybuchł także wulkan Szywiełucz, który również znajduje się na Kamczatce. 

Doszło również do pierwszej od dwóch lat erupcji Kilauea na Hawajach. Ogromny wyrzut pyłu, dymu i lawy sprawił, że konieczna była ewakuacja tysięcy okolicznych mieszkańców. Kłęby wzniosły się na wysokość 7 kilometrów i rozciągnęły na dystansie ponad 70 kilometrów. Wybuchom towarzyszyły liczne wstrząsy, które na szczęście nie grożą tsunami. Przypomnijmy, że na Hawajach znajduje się również najwyższy wulkan na świecie – Mauna Loa, liczący ponad 9 kilometrów wysokości. Podobne sytuacje miały miejsce również w Gwatemalii i Nowej Zelandii. Naukowcy ostrzegają, że nie wyklucza się kolejnych wybuchów. Ziemia bowiem nietypowo drży w pobliżu najbardziej niebezpiecznych gór. Może to skutkować uaktywnieniem się kolejnych wulkanów. 

 

źródło: twojapogoda.pl, youtube.com, twitter.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.