Pierwsza osoba w Polsce zaszczepiona na Covid-19! „Czuję się bardzo dobrze”

Pierwsza osoba w Polsce

Pierwsza osoba w Polsce zaszczepiona na Covid-19! W niedzielę rano, w CSK MSWiA w Warszawie rozpoczęły się szczepienia w naszym kraju. Jako pierwsza dawkę przyjęła naczelna pielęgniarka szpitala – Alicja Jakubowska. Kolejno zaszczepił się dyrektor Waldemar Wierzba, ratownik Sławomir Butkiewicz, dr Agnieszka Szarowska i diagnosta Angelika Apla. Już wkrótce do kraju dotrze kolejny transport szczepionek wyprodukowanych przez Pfizer i BioNTech.

Pierwsza osoba w Polsce zaszczepiona na Covid-19!

Pandemia koronawirusa zmieniła bieg czasu i na zawsze pozostawiła po sobie ślad w historii świata. Od dłuższego już czasu naukowcy z całego świata pracowali nad szczepionką na Covid-19. Dziś rozpoczęły się szczepienia w naszym kraju. Warto dodać, że szczepionkę Comirnaty, wyprodukowaną przez Pfizer i BioNTech podaje się w dwóch dawkach (0,3 ml), domięśniowo, w odstępie 21 dni. Przeznaczona jest dla osób w wieku od 16 lat.

Narodowy Program Szczepień na koronawirusa zakłada, że najpierw zaszczepieni zostaną m.in. pracownicy służb medycznych. Dziś, w niedzielny poranek w CSK MSWiA w Warszawie zaczepiono pierwsze pięć osób – naczelną pielęgniarkę szpitala Alicję Jakubowską, dyrektora Waldemara Wierzbę, ratownika Sławomira Butkiewicza, dr Agnieszkę Szarowską i diagnostę Angelikę Aplas.

To historyczny moment (…) Jestem dumna z tego, że zostałam wybrana. Nie bolało – powiedziała naczelna pielęgniarka.

ZOBACZ TAKŻE: ZAGADKOWA ŚMIERĆ  NAUKOWCA PRACUJĄCEGO NAD SZCZEPIONKĄ NA KORONAWIRUSA. WYPADŁ Z OKNA!

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie otrzymał w niedzielę 75 fiolek szczepionek. Pozwoli to zaszczepić 375 osób, ponieważ z jednej porcji tworzy się dawki dla pięciu osób – poinformowała Iwona Sołtys, rzecznik CSK MSWiA.

Ponadto Agnieszka Szarowska, zaszczepiona lekarka wyjaśniła, że każda osoba, która przyjęła szczepionkę nie powinna opuścić lokalu przez najbliższe 15 minut. Warto przypomnieć, że po zastrzyku mogą wystąpić reakcje alergiczne lub nawet wstrząs anafilaktyczny.

Myślę, że dla wszystkich ta szczepionka ma duże znaczenie, cały świat czekał od początku pandemii na szczepionkę i mam nadzieję, że jeśli Polacy tłumnie i chętnie ruszą na szczepienia, to w końcu wrócimy do normalności – powiedziała Angelika Aplas.

źródło: twitter.com, polsatnews.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.