Wybuch wulkanu Etna – tryskająca lawa i kłęby dymu nad Katanią! [WIDEO]

Wybuch wulkanu Etna

Wybuch wulkanu Etna! W nocy z niedzieli na poniedziałek, po trzech latach spokoju doszło do kolejnej erupcji wulkanu. Z krateru zaczęły wydobywać się ogromne kłęby dymu i lawa, a pobliskie miasto Katania pokrył wulkaniczny pył. Kamery uchwyciły to niesamowite zjawisko.

Wybuch wulkanu Etna!

Wulkan przebudził się w nocy z niedzieli na poniedziałek. Po trzech latach spokoju, Etna zwiększyła swoją aktywność. Tylko w ciągu ostatnich 24 godzin na Sycylii odnotowano 17 wstrząsów sejsmicznych.  Z południowo-wschodniego krateru zaczęła wydobywać się lawa i ogromne kłęby dymu. Wszystkiemu towarzyszył huk i wstrząsy. Ogromne ilości pyłu wulkanicznego pokryło Katanię. Włoski Instytut Geofizyki i Wulkanologii ocenił aktywność Etny jako zmienną z tendencją do zmniejszania. Co więcej w niedzielę, jeszcze przed pierwszym wybuchem odnotowano trzęsienie ziemi o sile 2,7 stopnia w skali Richtera. Jak informuje Catania Today, wybuch widać było nawet z Kalabrii.

Niesamowite zjawisko zostało uchwycone na monitoringu. Sceny z wybuchu możecie zobaczyć poniżej:

ZOBACZ TAKŻE: MOŻLIWE TRZY SCENARIUSZE KOŃCA PANDEMII! KIEDY WRÓCIMY DO NORMALNEGO ŻYCIA?

Aktywność wulkanu zarejestrowały również kamery na Sycylii skierowane na Etnę.

Etna ma tendencję do wybuchów ze względu na swoje położenie. Znajduje się bowiem pomiędzy płytami tektonicznymi Afryki i Eurazji, a także uskokiem między płytą afrykańską i jońską. Warto wspomnieć, że do najpoważniejszego wybuchu doszło w 2017 roku. Wówczas w wyniku erupcji rannych zostało 10 osób, w tym reporterzy z BBC.

źródło: twitter.com, polsatnews.pl, onet.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.