Wszystkie sklepy będą nieczynne w niedziele? Rząd planuje zaostrzyć przepisy

Wszystkie sklepy będą nieczynne w niedziele

Czy wszystkie sklepy będą nieczynne w niedziele? Okazuje się, że rząd planuje zdecydowanie zaostrzyć panujące przepisy, aby uściślić lukę prawną pozwalającą na działanie placówek pocztowych. Głos w sprawie zabrał poseł PiS – Jan Mosiński.

Działanie sklepów w niedziele niehandlowe

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w 2018 roku. Początkowo w każdym miesiącu obowiązywała jedna niedziela bez handlu, natomiast przepisy szybko zaostrzono. Już w 2019 roku przepisy rozszerzono do dwóch niedziel, natomiast w 2020 roku sklepy były otwarte tylko w jedną niedzielę w miesiącu. Zmiany te podzieliły Polaków. Dla niektórych to świetne rozwiązanie i możliwość na wolny dzień od pracy, z drugiej zaś strony część społeczeństwa uważa zakaz za zupełnie niepotrzebny. Niedziele niehandlowe są niekiedy dużym utrudnieniem tym bardziej, że ich ilość stale wzrasta.

Rozwiązaniem i ratunkiem są nie tylko stacje benzynowe, ale również Żabki, Freshmarkety, Lewiatyny i Polomarkety. W ostatnim czasie wspominano, że do grona otwartych sklepów wkrótce dołączy Kaufland. Jak się jednak okazuje, w niedalekiej przyszłości wszystkie sklepy mogą ograniczyć swoją działalność. Rząd planuje bowiem zaostrzyć przepisy dotyczące placówek pocztowych.

ZOBACZ TAKŻE: BÓJKA NA A4! MOTOCYKLISTA VS KIEROWCA Z CZECH [WIDEO]

Głos w sprawie zabrał poseł PiS Janusz Śniadek, który w rozmowie z Rzeczpospolitą przyznał, że w Zjednoczonej Prawicy pojawiła się zgoda na zaostrzenie przepisów dotyczących niedziel niehandlowych. Ponadto z nieoficjalnych informacji wynika, iż projekt ustawy może trafić do Sejmu już w najbliższych dniach.

Mamy świadomość tego, że niektóre duże placówki handlowe obchodzą te przepisy między innymi oferując usługi pocztowe. Sądzę, że należałoby się temu przyjrzeć i uściślić przepisy, aby nie było tak zwanej „falandyzacji” prawa – powiedział Jan Mosiński, poseł PiS w rozmowie z serwisem wirtualnemedia.pl.

Politycy nie widzą problemu w momencie, kiedy w niedzielę niehandlową sklep obsługuje jego właściciel. Zmiany dotyczyć mają jedynie miejsc handlowych, które obchodząc prawo stają się placówkami pocztowymi.

Co o tym myślicie? 

 

źródło: wirtualnemedia.pl, eska.pl, rp.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.