Wrocław na 3. miejscu najszybciej rozwijających się miast w UE

Wrocław

Wrocław znalazł się na 3. miejscu w rankingu najszybciej rozwijających się miast w Unii Europejskiej. Wyżej znalazł się tylko Dublin i Praga. Zestawienie tworzono na podstawie trzech kryteriów: wydajności, czyli PKB na osobę, łączności i kapitału ludzkiego. 

Wrocław i spektakularny wzrost PKB

Ranking najdynamiczniej rozwijających się miast w Unii Europejskiej oparty był na trzech kryteriach: wydajności, czyli PKB na osobę, łączności i kapitale ludzkim. Aby przeanalizować zebrane dane wykorzystano wskaźnik dynamiki PKB na pracownika w ciągu 5 lat. Łączność mierzono ruchem pasażerskim na głównych lotniskach w miastach UE, a kapitał ludzki oszacowano za pomocą odsetku pracowników z wyższym wykształceniem. Co ważne, w rankingu brały udział miasta liczące więcej niż 250 tys. mieszkańców.

Warto dodać, że niedawno pojawiła się informacja dotycząca raportu PwC, która mówiła o tym, że Wrocław jest najszybciej rozwijającym się miastem w Polsce. Natomiast “CEE Investment Report: Thriving Metropolitan Cities” opublikował 20 najdynamiczniej rozwijających się miast w Unii Europejskiej:

 1. Dublin (Irlandia)
 2. Praga (Czechy)
 3. Wrocław (Polska)
 4. Sofia (Bułgaria)
 5. Koszyce (Słowacja)
 6. Bukareszt (Rumunia)
 7. Kluż Napoka (Rumunia)
 8. Kraków (Polska)
 9. Timisoara (Rumunia)
 10. Wilno (Litwa)
 11. Jassy (Rumunia)
 12. Bratysława (Słowacja)
 13. Kowno (Litwa)
 14. Gdańsk (Polska)
 15. Szczecin (Polska)
 16. Porto (Portugalia)
 17. Warszawa (Polska)
 18. Tallin (Estonia)
 19. Barcelona (Hiszpania)
 20. Birmingham (Wielka Brytania)

 

Autorzy raportu tłumaczą:

Na liście najszybciej rozwijających się obszarów metropolitalnych w Unii Europejskiej dominują miasta z Europy Środkowo-Wschodniej. W czołowej 20, aż 16 miast to ośrodki z tego regionu. Co prawda pierwsze miejsce zajmuje Dublin, który stał się jednym z najważniejszych kierunków inwestycji i korzysta również z operacji optymalizacji podatkowej, przeprowadzanych przez międzynarodowe korporacje, ale już na drugim miejscu uplasowała się Praga, która odnotowała w ostatnich latach bardzo szybki wzrost wykształconej populacji. A trzecie miejsce na podium przypadło Wrocławiowi, głównie dzięki swojemu spektakularnemu wzrostowi wydajności.

 


ZOBACZ TAKŻE: GRECJA NIE JEST JUŻ W STANIE PRZYJMOWAĆ UCHODŹCÓW

Najlepsi programiści w Europie

Z raportu wynika również, że wrocławscy pracownicy są wykształceni, wykwalifikowani i znają kilka języków. Ponadto Wrocław posiada jednych z najwyżej ocenianych programistów w Europie. Ponadto, to bardzo silne centrum przemysłowe dla niemieckich firm produkcyjnych, które lokalizują swoje centra serwisowe w samym mieście, a logistyczne wokół Wrocławia.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.