mTożsamość w pociągach – aplikacja zamiast dowodu

O mTożsamości mówi się już od jakiegoś czasu. Trochę trzeba było poczekać, ale w końcu pasażerowie się doczekali. Teraz z pomocą opcji mTożsamość w pociągach będziesz mógł potwierdzić swoją tożsamość np. w czasie kontroli biletu kupionego przez internet. Jak to działa?

 

mTożsamość w pociągach

Od grudnia 2019 roku w każdym pociągu w Polsce możesz potwierdzić tożsamość kiedy np. kontrolowany jest Twój bilet kupiony w internecie. Urząd Transportu Kolejowego informuje, że wystarczy zainstalować aplikację mObywatel na telefonie.

 

Potwierdzanie tożsamości

Szczególnie w pociągu, potwierdzanie tożsamości odbywało się do niedawna w okrojonej formie. Dlatego też Przez Urzędu Transportu Kolejowego zwrócił się do przewoźników kolejowych z prośbą o rozszerzenie listy dokumentów umożliwiających potwierdzenie danych osobowych. Chodzi o to, by pasażerowie mogli korzystać z aplikacji mObywatel i dzięki niej potwierdzać swoją tożsamość.

 

mObywatel – co to jest?

Aplikacja mObywatel oferuje kilka usług:

  • mLegitymacja szkolna
  • mLegitymacja studecka
  • eRecepta
  • mPojazd
  • Polak za granicą
  • mTożsamość.

Usługa mTożsamość dostępna w aplikacji mObywatel to projekt Ministerstwa Cyfryzacji. mTożsamość jest obecnie honorowana u wszystkich przewoźników kolejowych. W praktyce oznacza to, że z aplikacji możesz skorzystać w każdym pociągu w Polsce.

 

Jak to działa?

Dane pobierane są bezpośrednio z rejestru PESEL oraz Rejestru Dowodów Osobistych. Aby aktywować taką opcję musisz mieć założony profil zaufany. Warto jednak pamiętać, że opcja mTożsamość ma zastosowanie jedynie w momencie kontroli biletów. Oznacza to, że do wystawienia wezwania do zapłaty, kontrolerzy mają prawo żądać okazania dokumentu tożsamości w tradycyjnej formie. Oprócz tego w tradycyjnej formie trzeba okazać dokumenty uprawniające do ulg, ponieważ nie wszystkie mają swoje elektroniczne odpowiedniki. Inną opcją jest także aplikacja mWeryfikator. Takie oprogramowanie mogą mieć np. pracownicy drużyn konduktorskich na swoich telefonach służbowych.

 

Podsumowując, usługa mTożsamość jest dziś sporym ułatwieniem dla pasażerów we wszystkich pociągach w Polsce. Warto skorzystać z tej opcji, tym bardziej, że wystarczy jedynie zainstalować aplikację na swoim urządzeniu mobilnym. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie dokumenty uprawniające do zniżek są dostępne w tej aplikacji.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.