Grecja nie jest już w stanie przyjmować uchodźców

Grecja

Grecja nie jest już w stanie przyjmować kolejnych uchodźców do kraju, a ci – ciągle napływają. Z najnowszych statystyk wynika, że tylko we wrześniu przybyło ich ponad 10 tys. Szacuje się, że na takich wyspach jak Lesbos, Kos, Chios, Leros i Samos jest ich blisko 400 tys.

Obozy są przepełnione

The Guardian opublikował najnowsze statystyki dotyczące uchodźców, którzy przybywają do Grecji. Okazuje się, że tylko we wrześniu przybyło ich ponad 10 tysięcy. Jeżeli chodzi o skalę problemu w całym kraju, szacuje się, że na Samos, Kos, Lesbos, Leros, Chios jest ich blisko 400 tys. Stworzono nawet specjalne obozy dla imigrantów, które mogą łącznie zmieścić 5400 osób. Niestety są już przepełnione.

Od lipca krajem rządzi konserwatywny rząd, który już jakiś czas temu zapowiedział likwidację niektórych obozów dla uchodźców. Mieli być przeniesieni na kontynent do przygotowanych specjalnie zamkniętych ośrodków. Według informacji pochodzących z The Guardian, do tej pory udało się przenieść jedynie 10 tys. osób.
.


ZOBACZ TAKŻE: ZIMBABWE: ŻONA WICEPREZYDENTA OSKARŻONA O PRÓBĘ MORDERSTWA

Organizacje praw człowieka alarmują
Premier Grecji – Kyriakos Mitsotakis od czasu objęcia rządów apeluje do Unii Europejskiej o okazanie większej solidarności i pomocy. Powiedział: „Europie wydaje się, że kraje, do których przyjeżdżają imigranci, to wygodny parking dla uchodźców i imigrantów. To ma być europejska solidarność? Nie i nie zamierzamy dłużej się na to godzić.” Ponadto, tydzień temu podczas rozmowy z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej i komisarz ds. wewnętrznych UE Mitsotakis podkreślił, że problem jest coraz większy. Do kraju przypływają kolejni uchodźcy, a Grecja nie jest w stanie sobie z tym poradzić. Ponadto warto zauważyć, że nie jest to problem jedynie grecko-turecki, ale również całej Unii Europejskiej. Premier liczy na pomoc i silną europejską politykę, która pomoże rozwiązać rosnący problem. Dodatkowo sprawą zainteresowały się organizacje broniące praw człowieka, które alarmują o dramatycznych warunkach greckich obozów dla uchodźców. Z informacji raportu Human Rights Watch wynika, że warunki sanitarne są w fatalnym stanie. Nie ma prądu ani bieżącej wody, dzieci nie mają dostępu do szkół, a osoby niepełnosprawne i kobiety w ciąży nie otrzymują potrzebnej im pomocy.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.