Wojsko pojawiło się na polskich ulicach – tłumaczymy, o co chodzi!

obowiązkowa służba wojskowa powraca

Wojsko pojawiło się na polskich ulicach, a także w przestrzeni powietrznej i wodnej. Sprzęt militarny oraz żołnierzy będziemy widzieć jeszcze przez kilkanaście dni. Dlaczego? Tłumaczymy!

Wojsko pojawiło się na polskich ulicach

W przyszłym tygodniu rozpoczną się największe ćwiczenia w Polsce o nazwie Dragon 21. Akcja potrwa od 2 do 18 czerwca, a co za tym idzie, w tych dniach zobaczymy wojsko na ulicach, morzu i w powietrzu. Głównie będą to tereny wschodniej części kraju oraz południowego Bałtyku.

W ciągu najbliższych dni żołnierze i sprzęt pododdziałów 18 Dywizji Zmechanizowanej będą przemieszczać się po drogach krajowych województw: podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego – poinformował mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy 18 DZ.

Ćwiczenia zaplanowano tak, aby w jak najmniejszym stopniu utrudnić ruch drogowy. Nie mniej jednak wydano apel do kierowców, aby zachowali szczególną ostrożność, a także nie wjeżdżali między pojazdy kolumn wojskowych. Część maszyn porusza się drogami publicznymi, natomiast pojazdy gąsienicowe transportowane są pociągami.

ZOBACZ TAKŻE: KOLEJNY SKLEP OTWIERA SIĘ W NIEDZIELE NIEHANDLOWE – TO ZNANA SIEĆ MARKETÓW!

Operacja związana jest z największymi w Polsce ćwiczeniami wojskowymi, w których udział weźmie około 10 tys. żołnierzy oraz 800 jednostek sprzętu wojskowego. Ich celem jest „przygotowanie i zgrywanie sił Dowództwa Generalnego RSZ do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z WOT i układem pozamilitarnym” – wytłumaczył major Lipczyński.

Główne ćwiczenia odbędą się na poligonie w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba i OSPWL Orzysz, a także na poligonach morskich. Pierwsze pojazdy wyruszyły już w poniedziałek.

 

źródło: twitter.com, nj24.pl, wszystko-o-wszystkim.life

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.