Woda za darmo w budynkach publicznych! Co z restauracjami?

Woda za darmo

Woda za darmo w budynkach publicznych! Wszystko za sprawą nowej dyrektywy Parlamentu Europejskiego, która zakłada, że w każdym budynku publicznym musi być zapewniony darmowy dostęp do wody zdatnej do picia. W przypadku restauracji i gastronomii może być ona darmowa lub za niewielką opłatą, która nie jest dokładnie sprecyzowana. To nie koniec zmian! Pojawi się również nowa, lepsza jakość wody z kraju, której parametry będą dokładnie określone. 

Woda za darmo w budynkach publicznych!

Parlament Europejski przyjął nową dyrektywę, z której wynika, że już wkrótce będzie obowiązek zapewnienia pitnej wody w budynkach publicznych. Są to m.in. szkoły, szpitale czy urzędy. Jeżeli chodzi o restauracje i punkty gastronomiczne dyrektywa informuje, że powinna być darmowa lub za niewielką opłatą. To wciąż nie koniec zmian. Parlament chce również zmienić jakość wody z kranu, aby ta w każdym miejscu nadawała się do spożycia. Pojawią się również wykazy oraz limity substancji, które mogą pojawić się w wodzie, lub które na pewno znaleźć się w niej nie mogą. Nowe zasady wejdą w życie w przeciągu zaledwie kilkunastu dni. Warto jednak zauważyć, że każdy kraj członkowski Unii Europejskiej musi jeszcze dostosować swoje przepisy do nowych wytycznych, a to już może potrwać nieco dłużej.

ZOBACZ TAKŻE: PIELĘGNIARKA ZEMDLAŁA TUŻ PO SZCZEPIENIU NA COVID-19 – PODCZAS WYWIADU! [WIDEO]

Co ciekawe, zmiany te wynikają przede wszystkim z inicjatywy obywateli Unii Europejskiej, którą podpisało ponad 1,8 mln osób. Warto również wspomnieć o aspektach związanych z ochroną środowiska, oszczędnością wody jak i redukcją butelek po wodzie. Ludzie niewątpliwie zamienią kupno butelek z wodą na picie tzw. „kranówy”, która obecnie nie dla wszystkich wydaje się być bezpieczna. Unijne instytucje szacują, że ograniczenie spożywania wody z butelek może zapewnić oszczędności nawet 600 mln euro rocznie. Nie da się jednak ukryć, że na zmianach mocno ucierpi branża zajmująca się produkcją butelek. Być może już niebawem dojdziemy do takiej sytuacji, kiedy woda z butelki będzie produktem premium.

źródło: bezprawnik.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.