Władimir Putin odznaczył żołnierzy odpowiedzialnych za rzeź w Buczy. „Za masowe bohaterstwo, odwagę…”

Bucza

Władimir Putin zdecydował się odznaczyć brygadę, która dokonała masakry w podkijowskiej Buczy. Mowa o 64. oddzielnej brygadzie zmotoryzowanej, która zajęła Buczę i przyczyniła się do śmierci kilkuset Ukraińców. 

Władimir Putin uhonorował rosyjskich żołnierzy

Prezydent Rosji postanowił odznaczyć 64. oddzielną brygadę zmotoryzowaną za „wzorowe działania” w podkijowskiej Buczy. Brygada jest jednostką 35. Armii Wszechwojskowej Wschodniego Okręgu Wojskowego. W dekrecie nagradzającym żołnierzy można przeczytać:

Za masowe bohaterstwo, odwagę, wytrwałość i męstwo okazane przez personel brygady w działaniach wojennych w obronie Ojczyzny i interesów państwa w konfliktach zbrojnych.

Decyzja Władimira Putina wzbudziła ogromne kontrowersje. Wydarzenia mające miejsce w marcu w Buczy poruszyły całym światem. Przypomnijmy, że rosyjscy żołnierze przyczynili się do śmierci co najmniej 400 Ukraińców. Około 250 cywilów zmarło w wyniku ran postrzałowych, natomiast pozostali umarli z wycieńczenia, głodu i zimna. Ludność była maltretowana, kobiety wykorzystywane, a sam prezydent Ukrainy nazwał wydarzenia ludobójstwem.

 

ZOBACZ TAKŻE: TAK WYGLĄDA BUNKIER WŁADIMIRA PUTINA? GOGGLE MAPS POKAZAŁO TAJNE ROSYJSKIE OBIEKTY

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak odniósł się do decyzji Władimira Putina słowami:

W czasie, gdy niektórzy debatują, czy rosyjskie zbrodni w Ukrainie można nazwać ludobójstwem, to Rosja nadal śmieje się światu w twarz. Putin uhonorował brygadę stacjonującą w Buczy za „bohaterstwo i odwagę”. Za morderstwa dzieci i gwałty kobiet? – napisał Podolak

Sytuacja na Ukrainie

Przypomnijmy, że do zmasowanego ataku Rosji na Ukrainę doszło 24 lutego 2022 roku. Od tego dnia na terenie naszych wschodnich sąsiadów w dalszym ciągu trwają zacięte walki, a każdy kolejny dzień wiąże się ze stratami humanitarnymi. Rzeź mająca miejsce w Buczy to niestety tylko część z ogromnej ilości zbrodni, których dopuściły się rosyjskie wojska.

 

 

źródło: twitter.com, polsatnews.pl, rmf24.pl, źródło zdjęcia: Twitter

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.