Wielka asteroida była bardzo blisko Ziemi! Czy coś nam grozi?!

asteroida zbliża się do Ziemi

Ogromna asteroida zmierzała w kierunku naszej planety. Naukowcy szacują, że mogła mieć nawet 300 metrów i co więcej, mogła dostarczyć informacji dotyczących początków Układu Słonecznego. W pewnym momencie obiekt był dwa razy bliżej Ziemi niż Księżyc. 

Wielka asteroida tuż przy Ziemi!

Asteroida zbliżająca się do Ziemi poruszała się z prędkością blisko 86 tys. kilometrów na godzinę. Zaskakującą informacją jest fakt, że naukowcy zorientowali się o ewentualnym niebezpieczeństwie dopiero po fakcie. Trudno jednoznacznie podać przyczynę, dlaczego nie zauważono jej wcześniej. Być może poruszała się nieoczywistą trasą lub blask Słońca utrudniał jej dostrzeżenie, szczególnie w dzień.

Jak informuje EarthSky, asteroida zbliżyła się do Ziemi na niepokojąco małą odległość. Wynosiła około połowy dystansu, która dzieli Ziemię i Księżyc. Obiekt przeleciał nad Grenlandią i Kanadą. Najbliżej naszej planety była dokładnie 16 września, natomiast badacze zauważyli ją dopiero dzień później.

ZOBACZ TAKŻE: TWIERDZI, ŻE WSPÓŁŻYŁA Z 20 DUCHAMI – PRAGNIE STWORZYĆ ZE ZJAWĄ PRAWDZIWY ZWIĄZEK [WIDEO]

Warto zauważyć, że zmierzające w stronę Ziemi asteroidy to powszechne zjawisko. Tylko w 2019 roku NASA zarejestrowało aż 31 takich obiektów i co więcej, były one stosunkowo blisko Ziemi, czyli bliżej niż Księżyc.

Z kolei wczoraj, czyli w środę 22 września 2021 roku, kolejna asteroida przeleciała obok naszej planety. Zarówno w przypadku wczorajszego zdarzenia jak i tego sprzed kilkunastu dni, asteroida nie była groźna dla Ziemi.  Obiekt zbliżył się wczoraj do Ziemi na odległość około 1 560 000 kilometrów, czyli prawie czterokrotnie więcej niż dystans między Ziemią a Księżycem. Kolejną asteroidą, która zbliży się do Ziemi, będzie 2004 UE i pojawi się obok nas już 12 listopada.

Sięgając kilka lat wstecz warto wspomnieć, że 15 lutego 2013 r. w atmosferę Ziemi wszedł meteoroid o średnicy 17 metrów. Niestety nie obyło się bez szkód, bowiem obiekt rozpadł się nad Czelabińskiem w Rosji. Wybił szyby w kilku tysiącach budynków w sześciu miastach.

 

źródło: rp.pl, antyradio.pl, EarthSky

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.