WHO ostrzega przed wirusem 75 razy groźniejszym niż COVID-19! NIPAH może być tragiczny w skutkach!

nipah

WHO ostrzega przed wirusem 75 razy groźniejszym niż COVID-19. Światowa Organizacja Zdrowia zaleciła również o jak najszybsze zbadanie nowo odkrytego wirusa, bo jak się okazuje, może on doprowadzić do kolejnej epidemii, która będzie tragiczna w skutkach. Nipah (NiV) wywołuje chorobę prowadzącą m.in. do obrzęku mózgu.

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 owładnęła niemal cały świat i na pewno każdy z nas zastanawia się, kiedy w końcu wrócimy do normalności. Niemniej jednak Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała o kolejnym wirusie, który znany jest od wielu lat. Niemniej jednak nigdy nie było powodu, aby sądzić, że może rozprzestrzenić się na taką skalę, jak dobrze nam znany SARS-CoV-2. Skąd w takim razie wziął się wirus Nipah?

Zobaczcie również: Nowe obostrzenia weszły już w życie! Władze opublikowały rozporządzenie tuż przed północą

WHO ostrzega przed wirusem 75 razy groźniejszym niż COVID-19!

Wirus wywołuje śmiertelną chorobę, która prowadzi m.in. do obrzęku mózgu. Na ten moment wiadomo jedynie, że jest on przenoszony przez jeden z gatunków nietoperzy, a dokładnie rudawkę wielką zwaną czasami nietoperzem owocowym lub latającym psem.

Wirus Nipah to jeden z patogenów, który w tej chwili wymaga najpilniejszych badań – powiedziała dr Melanie Saviille z WHO.

Wirusa po raz pierwszy odkryto w 1999 roku na terenie Azji południowo – wschodniej. Choć od tamtej pory ani razu nie rozprzestrzenił się ona na dużą skalę, to naukowcy wolą dmuchać na zimne. Choroba przebiega bardzo często bezobjawowo, jednak jej skutki mogą być bardzo poważne. Problemy układu oddechowego, zapalenie opon mózgowych, czy zapalenie mózgu. W Bangladeszu od niemal 20 lat notuje się ogniska wirusa Nipah. Występuje one również na Filipinach, Indonezji, w Kambodży, czy popularnej Tajlandii. To właśnie w tamtych obszarach świata występują nietoperze przenoszące groźny dla człowieka patogen.

WHO ostrzega przed wirusem – szczepionka na wirusa Nipah

Jak się okazuje, od początku 2021 roku naukowcy już zaczęli pracę nad szczepionką przeciwko wirusowi Nipah. Opracowuje ją koncern farmaceutyczny Moderna i odbywa się to przy tej samej technologii, którą wykorzystano do opracowania szczepionki przeciwko COVID-19. Można również stwierdzić, że wirus Nipah, pomimo iż jest 75 razy groźniejszy od wirusa SARS-CoV-2, przenosi się na człowieka przez kontakt z drugą osobą, bądź na skażonej żywności.

Dodajmy, że przy wirusie SARS-CoV-2 mówi się o 1% śmiertelności. Natomiast wirus Nipah ma śmiertelność w okolicach od 40% do nawet 75%. Wciąż trwają prace naukowców, aby lepiej go poznać.

Źródło: Onet.pl