W Przemyślu zatrzymano rosyjskiego szpiega. To dziennikarz hiszpańskiego pochodzenia

Zatrzymano rosyjskiego szpiega w Przemyślu

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymało w Przemyślu rosyjskiego szpiega będącego dziennikarzem o hiszpańskim pochodzeniu. Ze względu na wykonywaną pracę miał możliwość poruszania się po całej Europie i świecie. Mężczyznę zatrzymano w nocy z 27 na 28 lutego. Usłyszał zarzut udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce i trafił do aresztu na 3 miesiące.

W Przemyślu zatrzymano rosyjskiego szpiega

Jak poinformowało PAP, w nocy z dnia 27 na 28 lutego, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała w Przemyślu rosyjskiego szpiega będącego dziennikarzem o hiszpańskim pochodzeniu. Do zatrzymania doszło w pokoju hotelowym. Przy mężczyźnie ujawniono dwa paszporty oraz dwie karty płatnicze rosyjskich banków na dwie różne tożsamości.

„Z ustaleń postepowania wynika, że podejrzany prowadził działalność szpiegowską na terenie Warszawy, Przemyśla, Medyki oraz innych miast Rzeczypospolitej jak również na terenie Ukrainy i innych państw” – poinformowała prokuratura.

Ze względu na wykonywany przez niego zawód, miał możliwość podróżowania po całej Europie i świecie. Rosyjski szpieg został zatrzymany i osadzony w areszcie na 3 miesięcy. Usłyszał zarzut udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce.

„Mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR (GRU). Działania na rzecz Rosji prowadził korzystając ze statusu dziennikarskiego. Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych” – powiedział w rozmowie z PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

 

ZOBACZ TAKŻE: ROSJANIE OSTRZELALI NAJWIĘKSZĄ W EUROPIE ELEKTROWNIE ATOMOWĄ [WIDEO]

Stanisław Żaryn poinformował również, że zatrzymany rosyjski szpieg od kilku dni przebywał na terenie województwa podkarpackiego i zdobywał informacje, które następnie przekazywał rosyjskim służbom. Dodał, że jego działanie „mogło mieć negatywny wpływ bezpośrednio na bezpieczeństwo wewnętrzne, zewnętrzne i obronność naszego kraju”. Dowiedziano się również, że szpieg w następnej kolejności planował udać się na Ukrainę, by tam zdobywać kolejne informacje.

 

źródło: PAP, wiadomosci.radiozet.pl, zdjęcie – pixabay.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.