W Dubaju powstał największy budynek z drukarki 3D

W Dubaju powstał największy budynek z drukarki 3D

W Dubaju, a dokładniej w pobliskiej miejscowości Warsan powstał największy budynek mieszkalny z drukarki 3D. Jego powierzchnia to 640 metrów kwadratowych i już niebawem zostanie wpisany do światowej Księgi Rekordów Guinessa.

Podczas budowy pracowało jedynie 15 osób

Pod koniec października oddano do użytku największy budynek mieszkalny wydrukowany przez drukarkę 3D. Znajduje się w Dubaju, a konkretniej w Warsan. Dom ma wysokość 9,5 metrów, a jego powierzchnia wynosi aż 640 metrów kwadratowych. Co więcej, podczas budowy pracowało jedynie 15 osób. Całkowity koszt wytworzenia wyniósł milion dirham, czyli w przeliczeniu około 400 tys. złotych. Dla porównania, koszty budowy tradycyjnymi metodami byłyby ponad dwa razy wyższe. Ponadto, wykorzystanie druku 3D jest przyjazne dla środowiska, ponieważ generuje około 60% mniej odpadów niż podczas zwykłych prac. Ściany budynku stworzono bezpośrednio na terenie budowy, co można zobaczyć na poniższym filmie:

 

ZOBACZ TAKŻE: PRZERABIANIE PROCHU ZMARŁYCH NA DIAMENTY ZYSKUJE POPULARNOŚĆ

Dom wydrukowany w ciągu 24 godzin

Warto wspomnieć jak szybko rozwija się branża drukowanych domów. W marcu poprzedniego roku rozpoczęto budowę tego typu apartamentów. Zajęła się tym amerykańska firma Icon, która w zaledwie 24 godziny stworzyła budynek o powierzchni 60 metrów kwadratowych. Kosztowało to jedynie 33 tys. $, a firma wciąż pracuje nad tym, aby jeszcze bardziej obniżyć koszty. Co więcej, technologia 3D jest niezmiernie wspierana przez władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Trzy lata temu wpisano ją do długoletniego planu modernizacji państwa. Firma Emaar Properties zamierza zbudować osiedle stworzone za pomocą druku 3D. Ma powstać wzdłuż 4-kilometrowej drogi i mieć powierzchnię 3 hektarów.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.