Urodziny Radia Maryja – sanepid zadecydował, nie będzie kary!

urodziny radia maryja

Urodziny Radia Maryja – sanepid podjął decyzję dotyczącą kontrowersyjnych obchodów uroczystości organizowanej przez rozgłośnię radiową. Mimo tego, że wydarzenie odbywało się w czasie trwania epidemii i wzięło w nim udział wiele osób, sanepid nie nałoży kary na organizatorów. W uzasadnieniu tej decyzji podano, że podczas obchodów urodzin Radia Maryja nie naruszono reżimu sanitarnego oraz obostrzeń. Ponadto zadbano o to, aby uczestnicy imprezy byli bezpieczni. Informacje te przekazał Łukasz Betański, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Urodziny Radia Maryja – sanepid zadecydował, nie będzie kary dla organizatorów hucznego wydarzenia!

A jednak! Nie będzie kary dla organizatorów 29. urodzin Radia Maryja. Przypomnijmy – wydarzenie to wywołało sporo kontrowersji. Po pierwsze, odbywało się w samym środku epidemii, z powodu której na społeczeństwo nałożono wiele obostrzeń, w tym zakaz gromadzenia się ludzi. Po drugie – w imprezie wzięło udział sporo osób, które uczestniczyły między innymi w uroczystej mszy.

Zdjęcia z urodzin Radia Maryja błyskawicznie obiegły sieć i wywołały spore poruszenie wśród internautów. Później zawiadomienie do prokuratury dotyczące możliwego łamania obostrzeń związanych z epidemią, skierowała Joanna Scheuring-Wielgus, czyli toruńska posłanka Lewicy.

Teraz, jak się okazuje, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny otrzymał wyjaśnienia od organizatorów wydarzenia. Z nich jasno wynika, iż podczas wydarzenia przestrzegano reżimu sanitarnego. Wobec tego sanepid zdecydował, że kary nie będzie!

ZOBACZ TAKŻE: NOWA MUTACJA KORONAWIRUSA? NIEPOKOJĄCE ODKRYCIE BRYTYJSKICH NAUKOWCÓW! CZYM RÓŻNI SIĘ OD TEGO WIRUSA, KTÓREGO ZDĄŻYLIŚMY JUŻ POZNAĆ?

„Nie naruszono reżimu sanitarnego i obostrzeń podczas uroczystości, a organizator zapewnił odpowiednie warunki dla wszystkich uczestników”

Portal tvn24.pl na swojej stronie przytacza słowa Łukasza Betańskiego, rzecznika prasowego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. Część jego wypowiedzi cytujemy poniżej:

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu otrzymał odpowiedzi na prośby o wyjaśnienia dotyczących obchodów urodzin Radia Maryja […] Wynika z nich, że nie naruszono reżimu sanitarnego i obostrzeń podczas uroczystości, a organizator zapewnił odpowiednie warunki dla wszystkich uczestników.

TVN podaje dalej, że nad bezpieczeństwem świętujących czuwała policja. W piśmie od rzecznika prasowego miejscowego sanepidu można przeczytać:

Żaden z uczestników wydarzenia nie został ukarany mandatem ani upomnieniem za łamanie zasad sanitarnych. Funkcjonariusze pełniący służbę nie odnotowali także żadnych innych naruszeń obostrzeń.

Według organizatorów, podczas uroczystości nie przekroczono limitu jednej osoby na 15 metrów kwadratowych – mowa o mszy świętej. Na sam koniec Łukasz Betański dodał:

Ponadto wszystkie osoby, z wyjątkiem tych sprawujących kult religijny, miały zasłonięte usta i nos zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 1 grudnia 2020 r. Podczas trwania uroczystości zapewnione zostały dozowniki z żelami oraz płynami do dezynfekcji rąk.

Świątynia, gdzie odprawiano liturgię, miała być wietrzona przed i po nabożeństwie. Podsumowanie rzecznika sanepidu, Łukasza Betańskiego, brzmi następująco:

W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu nie nałoży kary na organizatorów uroczystości.

źródło: tvn24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.