Jak obejść podatek od małpek? Polacy znaleźli rozwiązanie!

Jak obejść podatek

Od stycznia 2021 roku w życie ma wejść podatek od małpek. Wynosi on 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Jak obejść podatek od małpek? Polacy znaleźli proste rozwiązanie! Wystarczy sprzedawać inne pojemności butelek z alkoholem. W Żabkach pojawiły się już wódki mające 350 ml. 

Jak obejść podatek od małpek? Polacy znaleźli rozwiązanie!

Od stycznia 2021 roku ceny tzw. małpek, czyli alkoholi sprzedawanych w pojemnościach 100 i 200 ml mają być wyższe. Wynika to z nałożenia dodatkowego podatku. Zmiany zakładają, że sprzedawcy będą musieli zapłacić 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Połowa środków zasili budżety gminne, a reszta NFZ.

Sama ustawa jest w sposób bardzo niechlujny przygotowana. Jest wiele luk prawnych, które spowodują, że to sieci handlowe zarobią na tym podatku, a nie państwo – komentuje sprawę Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy

Chcąc obejść podatek, wystarczy sprzedawać alkohole w nowych pojemnościach, np. 300 ml. Co więcej, w sklepach sieci Żabka pojawiły się już buteleczki 350 ml.

Spodziewamy się, że wódki smakowe o pojemności 350 ml będą w najbliższej przyszłości pojawiać się coraz częściej na rynku. W naszej sieci wódki smakowe Staromiejska wprowadziliśmy testowo już w sierpniu br. Obecnie w ramach marki dostępne są trzy wódki o pojemności 350 ml: wiśniowa, cytrynowa oraz żurawinowa – napisano w oświadczeniu Żabki.

ZOBACZ TAKŻE: KOLEJNY SKLEP CZYNNY W KAŻDĄ NIEDZIELĘ! O JAKIEJ SIECI MOWA?

Warto zauważyć, że sprzedaż „małpek” stale rośnie, a spożycie alkoholu w Polsce jest najwyższe w historii statystyk. Z badań wynika, że każdego dnia w Polsce sprzedaje się około 3 miliony małpek! Co więcej, sięgają po nie osoby z niemal każdej grupy społecznej oraz zawodowej, ale także osoby mające poważny problem z alkoholem. „Małpki” stanowią aż 29% sprzedaży wszystkich wódek. Nic więcej dziwnego, że władze postanowiły nałożyć na nie jeszcze większy podatek. Co ciekawe, w wielu krajach zrezygnowano z ich sprzedaży.

źródło: businessinsider.com.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.